Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Lekkoatletka Marika Popowicz-Drapała planuje udział w czwartych igrzyskach olimpijskich. Tak wygląda jej kariera! [zdjęcia]

Jan Szczutkowski
Utalentowana polska lekkoatletka planuje udział w czwartych igrzyskach olimpijskich
Utalentowana polska lekkoatletka planuje udział w czwartych igrzyskach olimpijskich nadesłane
Pochodząca z Kruchowa w gminie Trzemeszno biegaczka Marika Popowicz-Drapała, która w listopadzie 2022 roku gościła w Cukrowni Żnin na zaproszenie Otylii Jędrzejczak, prawdopodobnie w 2024 r. wystąpi w czwartych z kolei letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Na jej sportowy talent w 1999 r. zwrócił uwagę Andrzej Kańczukowski, nauczyciel i późniejszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie.

Były wakacje 1999 r. Wówczas Marika po ukończeniu IV klasy przebywała u babci, w miejscowości niedaleko Kruchowa. Wolny czas, jakby inaczej, spędzała na boisku, rzucając piłką do kosza. Pan Andrzej odniósł wrażenie, że ta młoda dziewczyna uwielbia ruch, że ma predyspozycje do uprawiania sportu. I się nie pomylił. Jak się okazało, Marika Popowicz z powodzeniem broniła barw szkoły w zawodach gminnych, m.in. w turnieju tenisa stołowego, zwyciężyła też w biegu na 400 m. Nie stroniła także od gry z chłopcami w piłkę nożną.

Marika propozycją kontynuowania nauki w trzemeszeńskiej szkole była bardzo zainteresowana. Podobnie jak rodzice. Pojawił się jednak problem dojazdu do Trzemeszna, oddalonego o 5 km od rodzinnej miejscowości. I on został rozwiązany. Andrzej Kańczukowski zdecydował się bowiem na przewożenie Mariki w obie strony. A gdy został wybrany na dyrektora szkoły, tę powinność komunikacyjną kontynuował syn, Łukasz Kańczukowski, nauczyciel wf.

Marika Popowicz "podstawówkę" ukończyła z wyróżnieniem. Następnie, w latach 2001-2004, uczęszczała do Gimnazjum Sportowego w Zespole Szkół nr 15 w Bydgoszczy oraz XI Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Bydgoskich Olimpijczyków. Naukę łączyła z treningami w sekcji lekkoatletycznej Zawiszy.

To w Bydgoszczy, dzięki wrodzonemu talentowi, a przede wszystkim pracowitości i wytrzymałości fizycznej, mogła spełniać swoje marzenia o sportowej karierze. Już w wieku 17 lat zakwalifikowała się do finału mistrzostw świata juniorek młodszych. W tym samym czasie zdobyła pierwszy medal - w sztafecie 4x100 m.

Kariera Mariki Popowicz-Drapały trwa już 24 lata. W swoim bogatym dorobku sportowym, startując w kraju i za granicą w kategoriach młodziczek, juniorek i seniorek, odebrała ponad 50 medali.

To ewenement. Rzadko który wybitny sportowiec może się pochwalić takimi osiągnięciami.

Tylko w biegu na 100 m dziewięć razy stawała na podium mistrzostw Polski, czyli więcej niż Irena Szewińska, polska lekkoatletka wszech czasów.

Zdobywała też medale w światowych igrzyskach wojskowych. Pełni bowiem służbę w Grupie Wojskowej, wchodzącej w skład Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Ta nietuzinkowa postać sportowa w naszym regionie może się także poszczycić udziałem w trzech igrzyskach olimpijskich - w Londynie (2012 r.), Rio de Janeiro (2016 r.), Tokio (2021 r.) Broniła barw Polski w biegu na 100 m i w sztafecie 4x100 m.

Niewykluczone, że w przyszłym roku wystartuje w IO w Paryżu. Ale już nie na sprinterskich dystansach, ale na wydłużonym dystansie, czyli na 400 m.

Zresztą w tej kategorii biegowej pani Marika po raz pierwszy pobiegła w tym roku podczas mityngu w Toruniu - imprezie poprzedzającej halowe mistrzostwa Polski.

Czas, jaki uzyskała, a mianowicie 52,95 sek., dodajmy trzeci na tegorocznej liście krajowej, mile zaskoczył zawodniczkę i jej trenera Jerzego Lewandowskiego.

- Nawet specjalnie się nie przygotowywałam do tego biegu, chociaż nie ukrywam, że chciałam spróbować swoich sił na 400 metrów - powiedziała "Pomorskiej" Marika Popowicz-Drapała.

Tymczasem na mistrzostwach kraju biegaczka Zawiszy, po konsultacji z trenerem, została zgłoszona tylko do biegu na 60 i 200 m. Na tym ostatnim dystansie zdobyła brązowy medal.

- W moim wieku najlepiej trzymać się swojego planu. Ostatni wynik na 400 metrów pod koniec kariery sportowej otwiera mi nowe możliwości, ale nic nie będę robiła na siłę - podkreśliła zawodniczka Zawiszy.

Nie da się ukryć, że długoletnie uprawianie sportu, bez względu na dyscyplinę, powoli wyczerpuje parametry fizyczne sportowca. Nic dziwnego, że po igrzyskach olimpijskich w Tokio, Marika Popowicz-Drapała chciała się pożegnać z bieganiem. Uzyskała jednak wsparcie męża i syna. Zresztą była znana z ambicji i zaangażowania, które wnosiła do swojej pasji sportowej.

Przypomnijmy, że już po upływie trzech miesięcy po urodzeniu syna wznowiła treningi. Później swoją pociechę, aby utrzymać bliski kontakt, zabierała na treningi i zgrupowania.

Dobry wynik ze stycznia br. sprawił, że 35-letnia sportsmenka znalazła się w kadrze narodowej na marcowe halowe mistrzostwa Europy w Stambule. Nasza sztafeta 4x400 m zdobyła w stolicy Turcji brązowy medal. Marika Popowicz-Drapała swój dystans przebiegała w czasie 51,76 sek. Zapewne nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Liczymy, że po kolejnych przygotowaniach i startach poprawi rekord życiowy na 400 m. I znajdzie stałe miejsce w reprezentacyjnej sztafecie. Powodzenia!

Migawki z bogatej kariery sportowej i życia prywatnego Mariki Popowicz-Drapały:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żnin. Lekkoatletka Marika Popowicz-Drapała planuje udział w czwartych igrzyskach olimpijskich. Tak wygląda jej kariera! [zdjęcia] - Żnin Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto