Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Groń podczas dzisiejszej sesji oficjalnie został burmistrzem Pakości [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Michał Siembab został przewodniczącym Rady Miejskiej w Pakości.

Funkcję wiceprzewodniczących pełnić będą Ryszard Kuflewicz i Marek Szymborski. Podczas pierwszych obrad nowy burmistrz Zygmunt Groń złożył ślubowanie, ustalono też wysokość pensji dla włodarza. Będzie otrzymywał tyle samo, co poprzednik 10180 złotych brutto.

W drugiej turze wyborów na burmistrza Pakości zwyciężył Zygmunt Groń, który uzyskał poparcie 60,57 procent wyborców. Głosowało na niego 2650 mieszkańców. Dotychczasowy burmistrz Wiesław Kończal zdobył 39,43 procent głosów poparcia. Głos na niego oddało 1725 wyborców. Teraz nowy włodarz złożył ślubowanie i oficjalnie objął urząd Burmistrza Pakości.

Ślubowanie burmistrza poprzedziły wybory prezydium Rady Miejskiej. Obrady najpierw poprowadził radny senior i dotychczasowy przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Joachimiak.

O stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego ubiegało się trzech kandydatów. W pierwszej turze głosowania Jerzy Joachimiak zdobył 6 głosów, Ryszard Kuflewicz - 7, a Marek Szymborski - 1. Żaden z nich nie zdobył bezwzględnej liczy głosów, więc głosowanie trzeba było powtórzyć z dwójką kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów. Na Jerzego Joachimiaka zagłosowało w niej 6 radnych, a na Ryszarda Kuflewicza - 8.

Podobnie przebiegało głosowanie na wiceprzewodniczących. Wszystkie głosowania zakończyły się stosunkiem 8:6. Wiceprzewodniczącymi zostali: Ryszard Kuflewicz i Marek Szymborski.

Na zakończenie obrad radni uchwalili pensję dla nowego włodarza. Będzie on otrzymywał 10180 złotych brutto.
O obniżenie wynagrodzenia wnioskował radny Jerzy Joachimiak.

- Z całym szacunkiem dla naszego nowego burmistrza. Wiemy, że jego wkład dla Pakości jest duży, ale każdy porządny pracodawca po przyjęciu nowego pracownika powierza mu niższą pensję. Wiesław Kończal zarabiał 10180 zł brutto po 16 latach pracy. A pan Zygmunt dopiero zaczyna swoją pracę - tłumaczył radny Jerzy Joachimiak.

Przeciwko jego propozycji zagłosowało 9 radnych, pięciu było za, a trzech wstrzymało się od głosowania.

Na sesję do Pakości przybyli też przedstawiciele partii politycznych: posła Krzysztofa Brejze reprezentowała szefowa jego biura Magdalena Łośko, a parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości radny powiatowy PiS Marek Knop.
Oboje złożyli gratulacje nowemu włodarzowi, a Marek Knop zapewnił, że poseł Piotr Król, jeśli tylko czas mu pozwoli, będzie gościł na kolejnej sesji w Pakości.

- Decyzja rządowa jest taka, aby przywrócić połączenie kolejowe Żnin-Inowrocław. Jest też druga decyzja, o której nie mogę jeszcze oficjalnie poinformować, a dotyczy ona udrożnienia komunikacyjnego między Inowrocławiem, Janikowem i Pakością. Wstępne założenia pan burmistrz już zna. Będziemy współpracować również w zakresie pomocy w docieplaniu budynków w starej części miasta - zapewniał radny Marek Knop.

Burmistrz Zygmunt Groń w swoim przemówieniu podziękował mieszkańcom za otrzymane głosy i zaufanie Podziękował także za wsparcie swoim kontrkandydatom: Annie Strzelczyk-Frydrych, Arielowi Nadolskiemu i Henrykowi Kucharczykowi, a także szefowej jego kampanii Sylwii Rygielskiej. Na zakończenie zaprosił wszystkich radnych na poczęstunek do restauracji i zapewnił, że koszty pokryje z własnych pieniędzy.

Spod Ekranu: "Winni" [recenzja filmu]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto