ZZ "Budowlani" odniósł się do wypowiedzi ratusza w sprawie likwidacji sanatorium "Modrzew"

(szym)
Renata Napierkowska
Związek Zawodowy "Budowlani" odniósł się do wypowiedzi przedstawiciela inowrocławskiego ratusza dotyczących opublikowanych w tekście "Sanatorium Modrzew do likwidacji?", który ukazał się na łamach naszego portalu.

- W odpowiedzi na nieprawdziwe twierdzenia padające ze strony przedstawiciela Urzędu Miasta Inowrocław zawarte w artykule "Sanatorium Modrzew do likwidacji?" autorstwa Pani Renaty Napierkowskiej, w załączniku przesyłamy komentarz Związku Zawodowego "Budowlani" - pisze do naszej redakcji Cezary Izdebski z biura prasowego Związek Zawodowy "Budowlani".

Treść pisma:

Cytat z artykułu:
„[…] Poparli go pozostali radni opozycji Marek Słabiński i Andrzej Kieraj, jednak władze miasta uznały, że ta inwestycja (prowadzenie sanatorium – przypis autora) się nie opłaca.”
[…] Skoro sprzedaż obiektu w wyniku ogłoszonego przetargu nie doszła do skutków
z powodów proceduralnych , to dlaczego władze miasta dalej nie szukają nabywcy, który zapewniłbym dalsze funkcjonowanie sanatorium i prace zatrudnionym”.

Odpowiedź Związku Zawodowego „Budowlani”:
Mając na uwadze powyższe, dobro zatrudnionych 64 pracowników, połączone z dążeniem Związku Zawodowego „Budowlani” do zapewnienia ciągłość ich pracy, a co za tym idzie uniknięcia przerwy w zatrudnieniu kiedy mogliby oni pozostawać bez źródła dochodów, jak również dobro tysięcy kuracjuszy korzystających z usług Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew” celowe jest wydzierżawienie nieruchomości, co pozwoliłoby sanatorium na dalsze spokojnie funkcjonowanie, kontynuowanie zatrudnienia i wykonywanie kontraktu
z NFZ. Brak zgody Prezydenta Miasta Inowrocław na dzierżawę, skutkować będzie niestety likwidacją Sanatorium oraz zwolnieniami grupowymi.
Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Pan Zbigniew Janowskiego chociażby w piśmie z dnia 18 października 2016 r. do Zastępcy Prezydenta Miasta Inowrocławia (pismo w załączniku) wyrażał chęć do wydzierżawienia nieruchomości:

„[…] Potwierdzam również wolę zawarcia – na warunkach uzgodnionych przez strony – umowy dzierżawy nieruchomości sanatoryjnych (co zapewni pracownikom ciągłość ich pracy, a co za tym idzie pozwoli uniknąć przerwy w zatrudnieniu kiedy mogliby oni pozostawać bez źródła dochodów, – przyp. autora)”.

Pan Prezydent zorganizował już wiele przetargów i mimo braku chętnych na zakup nieruchomości, wbrew zasadom ekonomicznej racjonalności za każdym razem podnosi cenę (aktualnie 7.000.000 złotych). Zachodzi uzasadniona obawa, iż Prezydent celowo przedłuża, utrudnia proces sprzedaży nieruchomości oraz nie wyraża chęci wydzierżawienia gruntu, chcąc tym samym uczynić ze Związku stałe źródło dochodów (olbrzymie, cyklicznie naliczane opłaty za bezumowne korzystanie – aktualnie ok. 3.000.000 zł).

Warto również dodać, iż tylko w pierwszych przetargach sprzedaży nieruchomości, na których prowadzone jest Sanatorium, warunkiem kupna było przejęcie zatrudnionych tam pracowników co zapewniłoby ciągłość ich pracy, a co za tym idzie pozwoliło uniknąć przerwy w zatrudnieniu kiedy mogliby oni pozostawać bez źródła dochodów. Aktualnie rozpisywane przetargi pomijają już tę kwestię. Co znalazło również potwierdzenie podczas spotkania załogi Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew” z Prezydentem Inowrocławia, podczas którego dał pracownikom do zrozumienia, że ich losy go nie interesują.

Cytat z wypowiedzi przedstawiciela Urzędu Miasta Inowrocław Pana Hejenkowskiego:
„[…] - Odpowiedzialność za prowadzenie działalności gospodarczej w „Modrzewiu” spoczywa na zakładzie, który jest własnością dwóch Związków zawodowych.
[…] To nie miasto likwiduje firmę, a jej właściciele czyli warszawskie Związki zawodowe. Miały one możliwość odsprzedania zakładu nowemu właścicielowi nieruchomości (który zostanie wyłoniony w przetargu), ale odmówiły”.

Odpowiedź Związku Zawodowego „Budowlani”:
Na wstępnie zaznaczy należy, że to Związki Zawodowe wybudowały nieruchomości Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew” za własne środki – tzn. pieniądze tysięcy polskich pracowników, którzy latami przeznaczali cześć swoich wynagrodzeń na społeczne składki.
Miasto WYRAZIŁO ZGODĘ NA WYKUP GRUNTU (Uchwała Rady Miejskiej Inowrocławia nr XVII/247/99 z 29.12.1999 r. w sprawie zezwolenia na sprzedaż gruntu, na którym Związki zawodowe wybudowały Sanatorium za zgodą Rady Miejskiej oraz pismo Urzędu Miasta Inowrocław do Związku Leśników Polskich z dnia 11 września 2000 r., wskazując tryb sprzedaży gruntów, na których położone są budynki Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew”, zgodnie z ww. Uchwałą Rady Miejskiej Inowrocławia nr XVII/247/99 z 29.12.1999 r. - pisma w załączniku)
Aktualnie mamy więc do czynienia z pozbawianiem Związków i ich członków istotnego elementu ich mienia, które powstało wyłącznie dzięki im.
Dokładny, szczegółowy, punkt po punkcie opis zgodnych z prawem podstaw własności Związków do gruntu oraz znajdujących się na nim nieruchomości budynkowych Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew” zawarty został w piśmie z dnia 28 października 2016 r. do Ministra Pana Zbigniewa Ziobry (pismo w załączniku).
Mając na uwadze całkowity brak realnej chęci do współpracy Prezydenta Inowrocławia ze Związkiem Zawodowym „Budowlani” w celu wydzierżawienia nieruchomości, systematyczne zwiększanie ceny nieruchomości w przetargach mimo braku oferentów na jej zakup (co pozostaje w sprzeczności z ekonomiczną racjonalnością) oraz tak gigantyczne sumy, których żąda Prezydent miasta za bezumowne korzystanie, które przekraczają możliwości finansowe Sanatorium Uzdrowiskowego „Modrzew”, jedyną możliwością Związku było ogłoszenie likwidacji oraz przeprowadzenie zwolnień grupowych.
Mówiąc dobitnie to Prezydent Inowrocławia za sprawą swojego postępowania jest bezpośrednio odpowiedzialny za konieczność likwidacji SU „Modrzew” i zwolnienia grupowe.

Cytat z wypowiedzi przedstawiciela Urzędu Miasta Inowrocław Pana Hejenkowskiego:
„[…] Warszawskie związki zawodowe mogą nabyć tę nieruchomość, w drodze przetargu. Nikt ich nie eliminuje. Ale one chciałby ja dostać za darmo”.

Odpowiedź Związku Zawodowego „Budowlani”:
Związek Zawodowy „Budowlani” w 2014 r., jako jedyny oferent, złożył w przetargu ofertę zakupu nieruchomości. Sprzedaż nie doszła jednak do skutku ponieważ Prezydent unieważnił ten przetarg. Od tego czasu odbyło się kilka kolejnych przetargów, żaden jednak nie doszedł do skutku wobec unieważniania ich za każdym razem przez Prezydenta(a z każdym następnym przetargiem cena rośnie).

Cytat z wypowiedzi przedstawiciela Urzędu Miasta Inowrocław Pana Hejenkowskiego:
„ […] Oszczerstwem jest twierdzenie, że Prezydent żądał zwrotu nieruchomości. Nigdy nic takiego nie miało miejsca.”

Dokumenty negujące twierdzenia przedstawiciela Urzędu Miasta Inowrocław Pana Hejenkowskiego:
Pismo Miasta Inowrocław do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. akt. BP. 0511-10/08/54/08
W piśmie tym miasto wprost zwraca się o wydanie nieruchomości.
Chcielibyśmy również nadmienić, iż w związku z koniecznością przeprowadzenia procedury zwolnień grupowych do czego zmuszony został Związek Zawodowy „Budowlani” wobec całego spektrum negatywnych działań Pana Prezydenta, Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Pan Zbigniew Janowski w piśmie z dnia 29 sierpnia 2017 r. (pismo w załączniku) do Prezydenta Miasta Inowrocławia, po raz kolejny zwrócił się do Urzędu Miasta z propozycją wydzierżawienia nieruchomości co wskazuje na aktywne działania i dobrą wolę Związku w celu wyjaśnienia sprawy.
W sprawie sprzedaży Sanatorium oraz przejęcia jego pracowników prowadzone były i są rozmowy z potencjalnymi nabywcami, niestety wobec wzmiankowanego każdorazowego unieważniania przetargów przez Prezydenta, rozmowy te stawały się bezprzedmiotowe.

Na koniec warto również zwrócić uwagę na zdanie, wypowiedziane przez przedstawiciela Urzędu Miasta Pana Hejenkowskiego.
„ […] Miały one możliwość odsprzedania zakładu nowemu właścicielowi nieruchomości (który zostanie wyłoniony w przetargu), ale odmówiły.”
Zdanie te wskazuje, że Związki „odmówiły (czas przeszły) odsprzedania zakładu” podmiotowi, który: „zostanie (czas przyszły) wyłoniony w przetargu”. Ze zdania tego wynika, iż Związki zawodowe odmówiły sprzedaży przedsiębiorstwa podmiotowi, który jeszcze nie został wybrany. Te absurdalne zdanie wskazuje na brak racjonalności
i konsekwencji w działaniach Urzędu Miasta.

Wszystkie wzmiankowane dokumenty powinny być dostępne w Urzędzie Miasta Inowrocław oraz mogą zostać udostępnione przez Związek Zawodowy „Budowlani”.

Do pisma dołączono szereg dokumentów. Są to:
- Pismo z dnia 28 października 2016 r. do Ministra Pana Zbigniewa Ziobry;
- Uchwała Rady Miejskiej Inowrocławia nr XVII/247/99 z 29.12.1999 r.;
- Pismo Urzędu Miasta Inowrocław do Związku Leśników Polskich z dnia 11 września 2000 r.;
- Pismo Przewodniczącego Związku Zawodowego "Budowlani" Pana Zbigniewa Janowskiego z dnia 18
października 2016 r. do Zastępcy Prezydenta Miasta Inowrocławia;
- Pismo Przewodniczącego Związku Zawodowego "Budowlani" Pana Zbigniewa Janowskiego z dnia 29
sierpnia 2017 r. (pismo w załączniku) do Prezydenta Miasta Inowrocław.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie