Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Listy z Helu” czyli najnowsza publikacja dra. hab. Tomasza Łaszkiewicza

Renata Napierkowska
- To był człowiek, oddany bardzo Kościołowi i sprawie narodowej. Polska była dla niego najistotniejsza – mówi o bohaterze najnowszej swojej publikacji, Romanie Komierowskim, dr hab. Tomasz Łaszkiewicz, prof Instytutu Historii PAN.

Niedawno ukazała się najnowsza książka opracowana przez Tomasza Łaszkiewicza zatytułowana „Listy z Helu”. Różni się ona od wcześniejszych publikacji inowrocławskiego historyka, poświęconych polskiemu ziemiaństwu, gdyż jest zbiorem listów, jakie napisał właściciel majątków Nieżychowo i Komierowo, patriota i polityk Roman Komierowski do swojej żony z letnich pobytów na Helu.

- To są listy człowieka, który oddany był Kościołowi, otrzymał od papieża Leona XIII godność honorową tajnego szambelana papieskiego. To było wyróżnienie przyznawane nielicznym. Roman Komierowski był gorącym patriotą, który cieszył się sympatią i dużym autorytetem wśród Polaków w zaborze pruskim. W latach 1876 – 1903 wykonywał mandat posła do parlamentu Rzeszy, gdzie wielokrotnie występował w obronie praw Polaków oraz w interesie polskich rolników – przypomina Tomasz Łaszkiewicz.

Publikacja zawiera 150 listów napisanych do żony Marianny, do której ich autor zwraca się „Najdroższa Maryś” i opisuje niemal każdy dzień pobytu w nadmorskim kurorcie na Helu. Plik listów stanowi swoisty dziennik jego letnich pobytów w tej miejscowości.

- Komierowski pisał do żony o wszystkim, konsultował się w każdej sprawie, opisywał zwykłe czynności, spotkania z innymi ludźmi, codzienne życie w uroczym kąpielisku nadmorskim, po którym dziś nie ma już śladu. Poruszał w nich sprawy bieżące, towarzyskie, rodzinne, gospodarcze. Dziś modne sto lat temu kąpielisko, zlokalizowane w rejonie cypla helskiego, uległo całkowitej zagładzie. Korespondencja Komierowskiego do żony oddaje klimat wypoczynku nadmorskiego w początkach XX wieku oraz ukazuje sylwetkę autora, jego zainteresowania, problemy, poglądy, ludzi, z którymi tam spotykał się i spędzał czas oraz pokazuje piękną więź, jaka łączyła autora listów z ukochaną żoną. Dzięki tej korespondencji możemy poznać zwyczaje, zainteresowania i problemy ówczesnego polskiego społeczeństwa – dodaje nasz rozmówca.

Kilka dni temu Tomasz Łaszkiewicz spotkał się z mieszkańcami Inowrocławia w Saloniku Kulturalno – Artystycznym, gdzie zaprezentował swoją najnowszą publikację. Już niebawem ma ukazać się kolejne wydawnictwo poświęcone historii „Bitwy pod Mątwami”. Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Inowrocławia Tomasz Łaszkiewicz oraz Stanisław Roszak, przygotowują kolejną książkę o Honorowych Obywatelach Inowrocławia.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto