Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad ciągle groźny

Renata Napierkowska
Inowrocław ulica Kilińskiego, Markowo w gminie Inowrocław, Złotniki Kujawskie czy ostatnio Janikowo – to tylko niektóre miejscowości, gdzie strażacy podejmowali interwencje w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla.

W ubiegłym tygodniu strażacy z Inowrocławia zostali wezwani do Janikowa, gdzie w jednym z mieszkań ulatniał się czad.

- Mieszkańców zaalarmował czujnik tlenku węgla. Przyczyną był nieszczelny komin i zła wentylacja – mówi st. kpt. Artur Kiestrzyn oficer prasowy z Państwowej Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Inowrocławiu.

Dwa tygodnie wcześniej strażacy podobną interwencję podejmowali w Kruszwicy. Na szczęście tam również udało zapobiec się tragedii. W Markowie pięcioosobowa rodzina na skutek zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala.

- Nawet znikome stężenie czadu we wdychanym powietrzu jest niebezpieczne dla dzieci i dorosłych. U najmłodszych bardzo szybko wywołuje objawy zatrucia objawiające się bólami głowy i dusznością. U dorosłych te objawy mogą wystąpić nieco później. Wdychanie tlenku węgla, nawet w minimalnej ilości, jest wysoce niebezpieczne – przestrzega Artur Kiestrzyn.

Tylko w okresie 1 września ubiegłego roku do końca stycznia wykryto 11 przypadków wystąpienia tlenku węgla w naszym powiecie. Poszkodowanych zostało 7 osób dorosłych i 5 dzieci. W trzech przypadkach zdrowie, a być może i życie mieszkańców uratował czujnik tlenku węgla. W minionych latach zdarzało się, że zatrucie czadem kończyło się zgonem.

- W celu wzmocnienia świadomości społecznej o przyczynach powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla i ich skutkach, szczególnie w budynkach mieszkalnych Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji , Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię społeczną „Czad i ogień – obudź czujność”. Do współpracy w prowadzeniu tej kampanii włączyła się także Państwowa Straż Pożarna na terenie powiatu inowrocławskiego – informuje komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu st. bryg. Rafał Wesołek.

Strażacy przypominają o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w mieszkaniach i sprawności przewodów kominowych. Apelują też o wyposażenie mieszkań w czujniki tlenku węgla. W razie zagrożenia należy opuścić mieszkanie i zaalarmować służby ratownicze dzwoniąc pod jeden z numerów: 112 lub 998.

Starosta Tadeusz Majewski i komendant Rafał Wesołek ogłosili konkurs pod hasłem „Czad i Ogień – obudź czujność!”. Trwa on od 19 stycznia do 24 lutego. Jego celem jest wzmocnienie świadomości społecznej o przyczynach i skutkach powstawania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Wystarczy odpowiedzieć na pytania: Jaki charakterystyczny kolor, zapach i smak ma tlenek węgla? Jak często należy czyścić przewody kominowe od kotłów opalanych paliwem stałym? Kto może przeprowadzać przegląd i czyszczenia przewodów kominowych? W jaki sposób zapobiegać zagrożeniu tlenkiem węgla? Zgłoszenia z poprawnymi odpowiedziami należy nadsyłać pocztą lub doręczać osobiście do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, przy ul. Poznańskiej 133, 88-100 Inowrocław do 24 lutego.


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto