Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 lat Klubu Europejskiego "Konopa" w Inowrocławiu. W II LO im. Marii Konopnickiej odbyła się uroczystość jubileuszowa

Anna Grochowina
Wideo
od 16 lat
Klub Europejski "Konopa" w Inowrocławiu od 25 lat realizuje misję zwiększania świadomości obywatelskiej wśród młodzieży. Działalność klubu, prowadzonego przez Waldemara Wąśniewskiego, nauczyciela II LO, wielokrotnie została doceniona i nagrodzona. Mówiono o tym podczas uroczystości jubileuszowej.

Klub Europejski "Konopa" ma już 25 lat. Klub, którego założycielem jest Waldemar Wąśniewski, należy do najstarszych w kraju i działa nadal. W gronie dumnych wychowanków, których w sumie jest ok. 300, obchodzi jubileusz 25-lecia.

Klub powstał w listopadzie 1998 roku z inicjatywy uczniów klasy o profilu europejskim i prawniczym II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Członami klubu w następnych latach zostawali zawsze uczniowie klas wychowawczych Waldemara Wąśniewskiego, który prowadził też wspólnie klasy z Janiną Burchardt i Agnieszką Kubiak. Mówiono o tym podczas jubileuszowej uroczystości w II LO, która oprócz społeczności szkoły zgromadziła wielu gości, w tym parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu i miasta, delegacje zaprzyjaźnionych szkół. Rolę klubu podkreśliła m.in. Maria Żukowska, dyrektor II LO.

Sama koncepcja klubów europejskich pochodzi z Portugalii. Pomysł utworzenia klubu europejskiego w "Konopie" rodził się już kilka lat wcześniej na bazie doświadczeń autorskiej klasy prawniczej prowadzonej przez Janinę Burchardt i Waldemara Wąśniewskiego w latach 1994-1998. Po rejestracji organizacji założonej w II LO, została ona włączona do ogólnoeuropejskiej sieci szkolnych klubów europejskich z siedzibą w Lizbonie.

Uczą się nie tylko z książek

Członkowie klubu korzystają z okazji, by wyjść ze szkolnej ławy i zdobywać wiedzę nie tylko z podręczników, ale i podczas wyjazdów o charakterze edukacyjnym. - Kiedyś jeden z dziennikarzy po spotkaniu z członkami klubu i zapoznaniu się z ich działalnością napisał artykuł pod tytułem: "Żyją 5 razy szybciej!". Rzeczywiście, braliśmy udział w konferencjach, warsztatach, wyjazdach studyjnych, debatach w kraju i zagranicą. Byliśmy w różnych niezwykłych miejscach - w ambasadzie polskiej w Londynie, na Sycylii i w Izmirze, w Kolonii i Brukseli, w Rumunii i w Paryżu, w Sejmie, Senacie RP i Parlamencie Europejskim w Strasburgu - wspomina Waldemar Wąśniewski. Reprezentacja naszej redakcji miała okazję odwiedzić Parlament Europejski, by po powrocie do Inowrocławia, zrelacjonować wizytę młodzieży w obszernym artykule. W tym roku uczniowie liceum ponownie odwiedzą Strasburg.

Lwów Jana Kasprowicza - wystawa w muzeum w Inowrocławiu

od 16 lat

Dyskutują o tym, co ważne

Członkowie klubu wyznają zasadę, że nauka ograniczona wyłącznie do zajęć lekcyjnych w szkole jest niewystarczająca. Szukają więc możliwości rozwoju, podróżując po Europie. Bardzo pożyteczną formą, łączącą rozrywkę z turystyką, są wyjazdy studyjne, dzięki którym członkowie klubu zwiedzili m.in. siedzibę BBC. Od 25 lat spotykają się z politykami i dyskutują na tematy dotyczące aktualnych problemów, z jakimi mierzy się Europa.

Jednodniówka i stoiska tematyczne

Najważniejsze momenty w dziejach klubu zostały opisane w czasopiśmie okolicznościowym, które trafiło w ręce gości, jacy pojawili się na uroczystości z okazji jubileuszu. Obchody rocznicowe w "Konopie" uświetniły występy artystyczne uczniów oraz stoiska tematyczne ze smacznym poczęstunkiem poświęcone poszczególnym krajom Unii Europejskiej. Nie zabrakło też akcentu przypominającego, że w kraju trwa Rok Mikołaja Kopernika, a powiecie inowrocławskim - Rok generała Władysława Sikorskiego.

Z myślą o wychowankach

Powód, dla którego charyzmatyczny lider - Waldemar Wąśniewski - z ogromnym entuzjazmem od 25 lat prowadzi klub jest jeden: wychowankowie. To dla nich z wielką pasją realizuje misję zwiększania świadomości obywatelskiej wśród młodzieży. Działalność klubu wielokrotnie została doceniona i nagrodzona. W "Konopie" panuje bowiem atmosfera, która sprzyja rozwojowi klubu. - Podejmowane przez nas działania mogą stawać się realne dzięki bezustannej i bezinteresownej pomocy dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, uczniów, a także przyjaciół naszego liceum. Za to cenne wsparcie, w imieniu swoim i moich wychowanków, serdecznie dziękuję - podkreśla Waldemar Wąśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto