Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel inowrocławskich radnych do premiera i wojewody. Zamiast komisarza niech miastem rządzi pierwszy zastępca prezydenta

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Większość inowrocławskich radnych przyjęła apel do premiera i wojewody o to, by Inowrocławiem, po objęciu przez prezydenta Ryszarda Brejzę mandatu senatorskie nie rządził komisarz, a pierwszy zastępca prezydenta Wojciech Piniewski
Większość inowrocławskich radnych przyjęła apel do premiera i wojewody o to, by Inowrocławiem, po objęciu przez prezydenta Ryszarda Brejzę mandatu senatorskie nie rządził komisarz, a pierwszy zastępca prezydenta Wojciech Piniewski Nadesłane
Wszystko wskazuje na to, że prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza sięgnął w niedzielnych wyborach parlamentarnych po mandat senatora. W związku z tym Rada Miejska Inowrocławia przyjęła w poniedziałek, 16 października uchwalę i apel.

Uchwała dotyczy reprezentowania Inowrocławia w Związku Miast Polskich. Stwierdzenie wyboru Ryszard Brejzy na senatora oznaczać będzie jednocześnie wygaśniecie jego mandatu prezydenta Inowrocławia, a to z kolei skutkować będzie utratą mandatu członka Zarządu Związku Miast Polskich i pozbawi Inowrocław prawa głosu w tym gremium.

Rada dokonała więc zmian w uchwale o przystąpieniu Inowrocławia do ZMP, ustalając, że do czasu wyboru nowego prezydenta Inowrocławia, delegatem wyznaczonym do reprezentowania miasta w ZMP będzie nadal Ryszard Brejza, jako osoba posiadająca ogromne doświadczenie i wszechstronną wiedzę w zakresie funkcjonowania samorządu.

Radni przyjęli też apel w sprawie wyznaczenia osoby do pełnienia funkcji prezydenta Inowrocławia po objęciu przez Ryszarda Brejzę mandatu senatorskiego. Adresatami apelu są premier oraz wojewoda kujawsko-pomorski.

Do najbliższych wyborów samorządowych władzę w mieście sprawować ma komisarz. Radni apelują, aby wojewoda wskazał do pełnienia obowiązków prezydenta miasta jego pierwszego zastępcę Wojciecha Piniewskiego. Do premiera apelują natomiast, żeby wyznaczył Wojciecha Piniewskiego na to stanowisko.

"W naszej ocenie, proponowany kandydat stanowi gwarancję ciągłości rozpoczętych oraz zaplanowanych inwestycji i zamierzeń. (...) Wyrażamy głębokie przekonania, że przyjęcie takiego rozwiązania i powierzenie Panu Wojciechowi Piniewskiemu funkcji organu wykonawczego Miasta do końca trwającej kadencji byłoby korzystne dla Inowrocławia i zostałoby pozytywnie odebrane przez mieszkańców".

W apelu przypomniano też, że takie praktyki były już stosowane z dobrym skutkiem.

- Myślałem, że kampania wyborcza się skończyła i nie będziemy podejmować już absurdalnych apeli. Objęcie mandatu wiąże się ze złożeniem ślubowania. Jak można na podstawie nieoficjalnych danych dotyczących wyników wyborów przyjmować takie coś - komentował Marcin Wroński z klubu PiS.

Natomiast Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej zauważył, że w apelu zawarto stwierdzenia - w przypadku, gdy zostanie albo w przypadku stwierdzenia objęcia mandatu senatora.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto