Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartoflanka, żur, kwas, czarnina, parzybroda... Potrawy z Kujawsko-Pomorskiego na liście produktów tradycyjnych. Zdjęcia

Oprac. (AB)
Zupa kwas - zupa, zwana też biuałym barszczem, na bazie soku z kapusty kwaszonej, zaprawiana mąką, czasami śmietaną, często podawana z kluskami ziemniaczanymi
Zupa kwas - zupa, zwana też biuałym barszczem, na bazie soku z kapusty kwaszonej, zaprawiana mąką, czasami śmietaną, często podawana z kluskami ziemniaczanymi MRiRW
Już 100 wyrobów kulinarnych znajdują się na kujawsko-pomorskiej liście produktów tradycyjnych. Obejmujące kilka krain historyczno-etnograficznych województwo kujawsko-pomorskie znane jest z bogatych tradycji kulinarnych. Na krajowej liście produktów tradycyjnych znajduje się wiele potraw charakterystycznych dla naszego regionu. Pyszności te prezentujemy na zdjęciach w galerii.

Równe 100 wyrobów kulinarnych znajdują się na kujawsko-pomorskiej liście produktów tradycyjnych. Jest systematycznie aktualizowana i powiększa się wzbogacając region o wspaniałe wyroby, które pokazują różnorodność oraz siłę tradycji kulinarnych naszego województwa. Wśród zarejestrowanych na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kilkudziesięciu przysmaków z Kujaw i Pomorza są wyroby piekarnicze i cukiernicze, napoje, gotowe dania i potrawy, warzywa i owoce, produkty mleczne oraz mięsne, a także miód, masło oraz inne wyroby.

Lista produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków. Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.

Karol Okrasa uczył jak robić aromatyczne sosy

od 16 lat

W ostatnich miesiącach na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisano z regionu:

  • Fjut kociewski
  • Ryba w zalewie po kujawsku
  • Zupa fasolowa po kujawsku
  • Dziady
  • Chruściki zwane też chrustem

Jak dany produkt trafia na ministerialną listę produktów tradycyjnych? Warunkiem jego rejestracji jest wytwarzanie go przez co najmniej pięć gospodarstw domowych na danym obszarze geograficznym (czyli na terenie województwa) od co najmniej 25 lat. Produkt powinien nawiązywać do naszej regionalnej czy lokalnej tradycji. Wniosek o wpis wraz z dołączoną dokumentacją potwierdzającą tradycję wytwarzania produktu oraz opis jego przyrządzania składa się w Departamencie Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Urząd marszałkowski sprawdza wnioski pod względem formalnym. Potem opiniowane są one przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Po otrzymaniu pozytywnej opinii PIPRiL wniosek trafia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W galerii prezentujemy wybrane gotowe dania i potrawy Kujawsko-Pomorskiego, zarejestrowane na ministerialnej liście. Pełen zestaw produktów z naszego regionu wraz ze szczegółowym ich opisem znajduje się na stronie MRiRW.

Lista produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto