Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław - Policjanci z Inowrocławia wśród odznaczonych przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego [zdjęcia]

red
- Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji - podkreślił w trakcie uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński
- Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji - podkreślił w trakcie uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński KPP Inowrocław
W czwartek, 28 lipca br. szef MSWiA Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 67 policjantów z całego kraju. W 2022 roku medalami odznaczonych zostało już 117 funkcjonariuszy, wśród których jest czterech policjantów z Inowrocławia.

Zobacz wideo: Złodzieje specjalizujący się w kradzieżach Nissanów Qashqai zatrzymani

od 16 lat

Medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja dla policjantów z Inowrocławia

- Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji - podkreślił w trakcie uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście - dodał.

Minister podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie.

- Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę - mówił.

W swoim przemówieniu minister Mariusz Kamiński odniósł się do idei powstania Medalu.

- Ten medal jest ku czci Andrzeja Struja. Ten medal czci jego pamięć, jego heroizm i jest formą uhonorowania właśnie was, takich policjantów jak Andrzej Struj. Mamy ich bardzo wielu - zaznaczył szef MSWiA.

- Jesteście wszyscy wybitnymi funkcjonariuszami Polskiej Policji. Bardzo się cieszę, że każdemu z was będę mógł uścisnąć dłoń i podziękować osobiście za czyny jakich dokonaliście, każdemu z was wręczyć medal im. Andrzeja Struja - powiedział minister.

Słowami uznania zwrócił się do funkcjonariuszy również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

- Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów - powiedział.

Podczas uroczystości zaprezentowano wybrane historie interwencji policyjnych, w ramach których policjanci, z narażeniem zdrowia i życia, ratowali innych.

Wśród odznaczonych medalem im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja znalazło się czterech policjantów z Inowrocławia:

  • st. sierż. Bartłomiej Ciesielski - policjant Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Na początku lipca tego roku przed godziną 21.00 podczas patrolu st.sierż. Bartłomiej Ciesielski i sierż. Nikodem Kowalski usłyszeli huk. Natychmiast pobiegli w kierunku, z którego dobiegał. Gdy dotarli na ul. Staszica zauważyli zawaloną ścianę jednej z kamienic. Bez chwili wahania przystąpili do ewakuacji mieszkańców. W trakcie udzielania pomocy osobom opuszczającym kamienicę usłyszeli krzyki dochodzące z drugiego piętra. Tam w mieszkaniu znaleźli poparzonego mężczyznę, którego wynieśli z budynku, gdzie strażacy udzielili mu pomocy medycznej. To nie był koniec. Drzwi do jednego z mieszkań, w którym znajdowała się lokatorka, były zablokowane. Policjanci odgruzowali je i pomogli wydostać się kobiecie na zewnątrz. Łącznie z kamienicy ewakuowano dziesięć osób. Funkcjonariusz pracuje w Policji od 2016 roku, początkowo w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu. W styczniu tego roku przeniósł się do Inowrocławia, gdzie pracuje w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Inowrocławiu.
  • sierż. Nikodem Kowalski - policjant Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Na początku lipca tego roku, przed godziną 21.00, podczas patrolu st. sierż. Bartłomiej Ciesielski i sierż. Nikodem Kowalski usłyszeli huk. Natychmiast pobiegli w kierunku, z którego dobiegał. Gdy dotarli na ul. Staszica zauważyli zawaloną ścianę jednej z kamienic. Bez chwili wahania przystąpili do ewakuacji mieszkańców. W trakcie udzielania pomocy osobom opuszczającym kamienicę usłyszeli krzyki dochodzące z drugiego piętra. Tam w mieszkaniu znaleźli poparzonego mężczyznę, którego wynieśli z budynku, gdzie strażacy udzielili mu pomocy medycznej. To nie był koniec. Drzwi do jednego z mieszkań, w którym znajdowała się lokatorka, były zablokowane. Policjanci odgruzowali je i pomogli wydostać się kobiecie na zewnątrz. Łącznie z kamienicy ewakuowano dziesięć osób. Funkcjonariusz pracuje w Policji od 2018 roku w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Inowrocławiu.
  • mł. asp. Marcin Kasiorek - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. W marcu tego roku dyżurny policji został powiadomiony o pożarze w kamienicy przy ul. Toruńskiej w Inowrocławiu. Natychmiast skierował tam najbliższe patrole. Pierwsi na miejsce dotarli dzielnicowi: asp. Remigiusz Sobecki i mł. asp. Marcin Kasiorek. Nie bacząc na zagrożenie policjanci wbiegli do kamienicy i w kłębach dymu zaczęli szukać mieszkańców. Z uwagi na trudne warunki krzyczeli do lokatorów, by ci odzywali się, dając znać gdzie są. Dzięki temu wyprowadzili z pięć osób, w tym kobietę z niemowlakiem i kobietę poruszającą się o kulkach. Między czasie na miejscu pojawiły się załogi straży pożarnej i inne służby ratunkowe. Z kamienicy ewakuowano łącznie trzynaście osób. Pięć z nich trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia dymem. Wśród nich był jeden z dzielnicowych, który po udzieleniu pomocy, tego samego dnia, opuścił szpital. Funkcjonariusz pracuje w Policji od 14 lat. Początkowo w pionie patrolowym KP Toruń-Podgórz. W roku 2013 przeniósł się do komendy w Inowrocławiu, gdzie od 4 lat jest dzielnicowym na Osiedlu Stare Miasto.
  • asp. Remigiusz Sobecki starszy dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. W marcu tego roku dyżurny policji został powiadomiony o pożarze w kamienicy przy ul. Toruńskiej w Inowrocławiu. Natychmiast skierował tam najbliższe patrole. Pierwsi na miejsce dotarli dzielnicowi: asp. Remigiusz Sobecki i mł. asp. Marcin Kasiorek. Nie bacząc na zagrożenie policjanci wbiegli do kamienicy i w kłębach dymu zaczęli szukać mieszkańców. Z uwagi na trudne warunki krzyczeli do lokatorów, by ci odzywali się, dając znać gdzie są. Dzięki temu wyprowadzili z pięć osób, w tym kobietę z niemowlakiem i kobietę poruszającą się o kulkach. Między czasie na miejscu pojawiły się załogi straży pożarnej i inne służby ratunkowe. Z kamienicy ewakuowano łącznie trzynaście osób. Pięć z nich trafiło do szpitala z podejrzeniem podtrucia dymem. Wśród nich był jeden z dzielnicowych, który po udzieleniu niezbędnej pomocy, tego samego dnia, opuścił szpital. Funkcjonariusz pracuje w Policji od 14 lat. Początkowo pełnił służbę w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym. Od 2015 roku jest dzielnicowym na Osiedlu Stare Miasto w Inowrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto