Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocław zgasi oświetlenie na godzinę. Dlaczego? Sprawdź

red
We wtorek, 1 grudnia, na znak protestu, również w Inowrocławiu w godzinach od 17.00 do 18.00 zgasną światła w charakterystycznych punktach miasta
We wtorek, 1 grudnia, na znak protestu, również w Inowrocławiu w godzinach od 17.00 do 18.00 zgasną światła w charakterystycznych punktach miasta Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Inowrocław przyłącza się do ogólnopolskiego protestu samorządów przeciwko wetowaniu przez rząd budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. Podczas wtorkowej sesji, Rada Miejska Inowrocławia przyjęła także stanowisko w tej sprawie.

Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?

We wtorek, 1 grudnia, na znak protestu, również w Inowrocławiu w godzinach od 17.00 do 18.00 zgasną światła w charakterystycznych punktach miasta.

W ciemnościach pogrążony będzie Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków oraz Wieża Ciśnień PWiK. Symboliczne znaczenie będzie miało także wyłączenie oświetlenia pomnika patronki Inowrocławia - Świętej Królowej Jadwigi.

- Wetowanie budżetu Unii Europejskiej to blokowanie i uniemożliwianie samorządom rozwoju i realizacji nowych projektów w różnych dziedzinach naszego życia. Nie zgadzamy się na taką politykę rządu! Leżąc po covidzie, nie takiego „wstawania z kolan” mamy prawo oczekiwać – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Stanowisko w sprawie zapowiadanych działań polskiego rządu, które ukierunkowane są na zawetowanie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 uchwaliła także Rada Miejska Inowrocławia.

Oto stanowisko radnych:

Rada Miejska Inowrocławia, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, zaniepokojona pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapowiedziami zawetowania budżetu Unii Europejskiej, apeluje o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021- 2027.

Pieniądze z budżetu Unii Europejskiej zasilają nasz kraj już ponad 16 lat. Z zestawienia transferów opublikowanego przez Ministerstwo Finansów ( od maja 2004 r. do września 2020 r.) wynika, że polski budżet uzyskał w tym czasie kwotę na poziomie 188 mld euro. Do budżetu wpłaciliśmy z kolei ok. 61 mld euro składek członkowskich.

Dodatnie saldo rozliczeń pomiędzy Polską a Unią Europejską wynosi więc aż 127 mld euro. Samorządy terytorialne otrzymują z budżetu państwa środki finansowe nieadekwatne do skali wykonywanych zadań.

Z roku na rok wzrasta wysokość niedoszacowania - ostatnio w wyniku niekorzystnych zmian w zakresie podatku PIT i CIT, ale również innych zmian, np. w systemie oświaty. Skutki negatywnych dla finansów samorządu terytorialnego decyzji na szczeblu centralnym powodują, iż systematycznie spada nadwyżka budżetowa nad wydatkami stałymi, co oznacza wprost zmniejszanie się możliwości inwestowania w rozwój społeczności lokalnej i jakości usług publicznych na jej rzecz.

To gmina, jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego, tworzy warunki do rozwoju każdej dziedziny życia ważnej dla człowieka - mieszkańca gminy, powiatu, województwa, kraju. Bez stabilnego rozwoju gmin nie będzie stabilnego rozwoju kraju. Z kolei do stabilnego rozwoju gmin niezbędne jest wiele czynników, ale przede wszystkim realizacja podstawowej zasady konstytucyjnej wyrażonej w art. 167 ust. 1 Konstytucji RP - adekwatności środków do zakresu nałożonych zadań publicznych.

Brak zapewnienia odpowiedniego finansowania samorządów na przestrzeni ostatnich dekad rekompensowały środki pomocowe z Unii Europejskiej.

Gminy pozyskując dotacje i dopłaty w ramach licznych programów operacyjnych mogły, bez kolejnego obciążenia finansów samorządu, zadbać o nowe inwestycje w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, kultury, pomocy społecznej, edukacji, kultury fizycznej i turystyki, ochrony środowiska, dróg gminnych i ulic. Uwzględniając stan naszego państwa, tylko możliwość dalszego korzystania ze środków finansowych Unii Europejskiej w kolejnych latach zapewni rozwój naszym gminom.

Dzięki pozyskaniu pieniędzy przez władze Miasta ze środków Unii Europejskiej zrealizowano w Inowrocławiu kilkadziesiąt projektów inwestycyjnych. Łącznie Miasto od 2007 r. do 2020 r. pozyskało 147 mln zł.

Trudno sobie nawet wyobrazić, jak dziś wyglądałby Inowrocław, gdyby nie efektywne wykorzystanie środków unijnych, gdyby nie nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Tylko porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021 - 2027 zapewni kolejny stały dopływ europejskich środków, które pozwolą na realizację następnych potrzebnych inicjatyw dla naszego miasta i jego mieszkańców. Zapowiedź weta, zgłoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego podwójnie godzi w interes Polski.

Po pierwsze dlatego, że praworządność, a przede wszystkim niezależność sądów i niezawisłość sędziów, jest elementarnym wymogiem sprawiedliwości i pomyślnego rozwoju każdego kraju, a po drugie dlatego, że w perspektywie czekającej Polskę zapaści gospodarczej, spowodowanej pandemią koronawirusa, rezygnacja czy tylko ograniczenie napływu środków z Unii Europejskiej grozi społecznościom lokalnym totalną zapaścią finansową. Apelujemy o przestrzeganie w podejmowanych działaniach zasad praworządności zapisanych w Konstytucji RP.

To najwyżej oceniane salony kosmetyczne, makijażystki i kosmetyczki w Inowrocławiu według użytkowników Google >>>

Inowrocław - Najlepsze kosmetyczki w Inowrocławiu. Zobacz ra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto