Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inowrocławski hołd dla Polski i powstańców [zdjęcia]

Renata Napierkowska
Józef Siej/Renata Napierkowska
Podwójne uroczystości odbyły się 5 stycznia w Inowrocławiu z okazji 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Hołd bohaterom walczącym o niepodległość ojczyzny oddali przedstawiciele władz, młodzież i kombatanci.

W samo południe pod tablicą pamiątkową, znajdującą się na budynku Poczty Głównej w Inowrocławiu spotkali się przedstawiciele: Centrum Medycznego „Farma-med” z dr Zytą Szumlańską na czele, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Rafałem Cymsem, wnukiem bohaterskiego kpt., który dowodził walkami na Kujawach, dyrektor muzeum Janina Sikorska, regionalista Józef Siej, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZHR Inowrocław-Bydgoszcz, Komitet Obchodów 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz PTTK oddział Inowrocław, aby oddać hołd poległym w walce o oswobodzenie Inowrocławia w styczniu 1919 roku powstańcom wielkopolskim.

Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, bowiem powstańcy odbili gmach poczty z rąk niemieckiego okupanta i zawiesili na nim polską flagę. W Centrum Medycznym dla uczczenia pamięci Powstańców Wielkopolskich, którzy 98. lat temu stoczyli zwycięską bitwę z pruskimi zaborcami, lekarze i pielęgniarki przeprowadzali bezpłatnie różne badania dla mieszkańców.

O godzinie 16.00 natomiast tradycyjnie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich spotkali się przedstawiciele wojska, władz powiatu, miasta, organizacji kombatanckich, grup rekonstrukcyjnych, instytucji, partii politycznych, a także kibice Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz, harcerze, oraz młodzież Obozu Radykalno-Narodowego, by oddać hołd tym, którzy walczyli i oddawali życie za powrót Polski na mapy Europy i świata.

- Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej, Tobie Polsko tych serc naszych bicie, Tobie każdy cień myśli gorejącej, Tobie wszystko na śmierć i na życie – tym fragmentem wiersza poety Romana Wilkanowicza przytoczonymi przez prezydenta Ryszarda Brejzę, rozpoczęły się uroczystości. Modlitwę za poległych odmówił ksiądz dziekan Leszek Kaczmarek, odbył się także Apel Poległych i oddano salwę honorową.

Po walkach toczących się od 28 grudnia 1918 przez pierwsze dni stycznia 1919 roku, w których poległo 47 powstańców, a 120 zostało rannych, 5 stycznia Inowrocław odzyskał wolność. 6 stycznia w południe powstańcze wojsko triumfalnie wkroczyło do centrum miasta.


od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto