Nasza Loteria

Inowrocławski radny ponawia walkę o połączenia autobusowe Żnin-Inowrocław. Napisał listy otwarte do władz Żnina i powiatu żnińskiego

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Inowrocławski radny Jarosław Mrówczyński prezentuje listy otwarte w sprawie połączeń autobusowych na trasie Żnin-Inowrocław, które skierował do burmistrza Żnina i starosty żnińskiego
Inowrocławski radny Jarosław Mrówczyński prezentuje listy otwarte w sprawie połączeń autobusowych na trasie Żnin-Inowrocław, które skierował do burmistrza Żnina i starosty żnińskiego Dominik Fijałkowski
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego oraz przygotowaniami do rozpoczęcia roku akademickiego, inowrocławski radny Jarosław Mrówczyński wystąpił do władz Żnina i powiatu żnińskiego z listami otwartymi dotyczącymi uruchomienia dodatkowych połączeń autobusowych na trasie Żnin-Inowrocław.

Poniżej treść listów. Różnią się jedynie adresatami.

A oto co napisał radny Jarosław Mrówczyński:
"(...) w imieniu mieszkańców Inowrocławia oraz Żnina, Barcina, Rogowa, Piechcina i poszczególnych wsi w okolicach zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań w kierunku zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów na trasie Inowrocław-Żnin w godzinach popołudniowych w dni robocze, w soboty i niedziele oraz w święta. Wnoszę, aby linie komunikacyjne funkcjonowały każdego dnia do godz. 23.00.

Wnoszę również, aby stworzyć kursy obejmujące wioski położone przy bocznych trasach na linii Żnin-Inowrocław, które już obecnie są całkowicie pozbawione połączeń komunikacyjnych. Tym samym mieszkańcy tych wiosek są całkowicie wykluczeni komunikacyjnie. W efekcie nie mogą dojechać środkami komunikacji publicznej nawet do najbliższego miasta. Mieszkańców tych miejscowości nie stać także na wynajęcie taksówek, których w Żninie jest zaledwie 4.
Obecnie mieszkańcy Żnina i okolic w godzinach popołudniowych oraz w weekendy są wykluczeni komunikacyjnie. Problem dotyczy przede wszystkim osób biednych, których nie stać na prywatne samochody oraz na odpłatne wynajęcie samochodów od innych osób.

Ostatni autobus z Inowrocławia do Żnina wyjeżdża o godz. 15.24, z kolei ze Żnina do Inowrocławia o godz. 15.10. Z kolei w soboty, niedziele i święta autobusy na tej trasie w ogóle nie jeżdżą.

Proponowane rozwiązanie zapobiega wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców naszego regionu zamieszkałych przy trasie Inowrocław-Żnin. Tym bardziej, że Rada Ministrów uruchomiła Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.
W tym miejscu nadmieniam, że mieszkańcy Żnina, Barcina, Piechcina i licznych wsi w okolicy nie mają alternatywnego rozwiązania komunikacyjnego w postaci transportu kolejowego. Tym samym komunikacja autobusowa jest jedyną możliwością transportu zbiorowego.

Tymczasem dodatkowe linie komunikacyjne zapewnią dostęp dzieci i młodzieży do szkół, do możliwości dodatkowego kształcenia np. w formie fakultetów, oferowanego przez Inowrocław. W tym miejscu podkreślam, że w Żninie i okolicach mieszka mnóstwo zdolnej młodzieży, a mnóstwo osób z tamtych okolic studiuje w Toruniu. Powyższe uzasadnia, aby funkcjonowała bezpośrednia linia komunikacyjna na trasie Żnin-Toruń, biegnąca przez Inowrocław.

Dodatkowe połączenia komunikacyjne umożliwią dorosłym dojazd do pracy, a osobom chorym dojazd do lekarzy i szpitala. Również dodatkowe połączenia umożliwią kontakty towarzyskie między ludźmi.

Częstsze połączenia komunikacyjne zapewnią wzajemny dostęp mieszkańców Inowrocławia i Żnina oraz okolic tych miast do różnych atrakcji kulturalnych i turystycznych oferowanych przez oba powiaty, taki jak np.: do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji, Zaurolandia Rodzinny Park Rozrywki w Rogowie.

Wyjaśniam, że w połowie ubiegłego roku rozpocząłem działania w kierunku zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów na trasie Inowrocław-Żnin w godzinach popołudniowych, w weekendy oraz w święta.

Wystąpiłem z pismami z dnia 29.08.2022 roku do Pana Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezesa Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego Spółka Akcyjna. Następnie pismami z dnia 21.09.2022 roku zwróciłem się o pomoc w realizacji tej inwestycji do władz Powiatu Żnińskiego. Kolejne pisma z dnia 21.11.2022 roku skierowałem do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność oraz do władz Gmin Żnin i Barcin. Z kolei pismem z dnia 09.12.2022 roku zwróciłem się o wsparcie tego projektu do Ministra Infrastruktury.

Niestety jak dotychczas moje działania nie okazały się skuteczne. Urzędnicy wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za zorganizowanie linii komunikacyjnych, m. in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski zamiast podjąć stosowne działania w sprawie, przekazał moje pismo do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, mimo że posiadał wiedzę, że skierowałem wcześniej pismo w przedmiotowej sprawie do Marszałka Województwa. Tymczasem mieszkańcy Żnina i okolicznych wsi nadal cierpią z powodu wykluczenia komunikacyjnego.

Tymczasem do zadań władz powiatowych i gminnych należy zapewnienie komunikacji publicznej na terenie swoich powiatów i gmin.

Zaznaczam, że istnieje Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, który jest przeznaczony do finansowania lokalnych połączeń autobusowych. O powyższym Funduszu wspomina Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, w piśmie z dnia 07.02, 2023 roku, stanowiącym odpowiedź na moje zapytanie z dnia 31.01.2023 roku w przedmiotowej sprawie. Wspomniany Fundusz finansuje połączenia komunikacyjne w 90%. Zaledwie 10% to wkład samorządów. W związku z powyższym stawiam pytanie, dlaczego Starosta Żniński oraz Burmistrz Żnina nie chcą skorzystać z pieniędzy rządowych na rozwój linii komunikacji autobusowych.

Tymczasem Powiat Inowrocławski skorzystał z dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i we współpracy z firmą NKA Kruszwica uruchomił dodatkowe połączenia komunikacyjne. Tym samym sugerowałem w swoim piśmie, aby zwrócić się o pomoc i fachową radę do Starosty Inowrocławskiego. Jestem przekonany, że Starosta Inowrocławski wraz ze swoimi współpracownikami udzieliłby pomocy w zakresie pozyskiwania środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Burmistrz Żnina w piśmie (...) z dnia 09.11.2022 roku zapowiedział przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców w celu ustalenia zainteresowania większą liczbą kursów autobusowych na trasie Inowrocław-Żnin. Jednak ankiety nie przeprowadził, a zlecił mi jej przeprowadzenie. Tymczasem to urząd jako instytucja posiadająca zasób pracowników oraz odpowiednie środki posiada możliwości przeprowadzenia ankiety wśród mieszkańców.

W piśmie z dnia 06.03.2023 roku do Ministra Infrastruktury, Pana Andrzeja Adamczyka, zwróciłem się o wsparcie działań, mających na celu uruchomienie dodatkowych kursów autobusowych i przeprowadzenie ankiety.

W odpowiedzi (...) z dnia 23.03.2023 roku Minister Infrastruktury pisze cytuję: "w zakresie przewozów autobusowych, odnosząc się z powagą do przedstawionego problemu, należy wskazać, że organizacja publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej pozostaje w kompetencji władz samorządowych".

Zgodnie ze swoim pismem Minister Infrastruktury informuje, że została uchwalona ustawa z dnia 16.05.2019 roku o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zgodnie z treścią pisma cytuję: "ustawa o Funduszu przewiduje wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa dla organizatorów publicznego transportu zbiorowego na uruchomienie nowych linii komunikacyjnych oraz odtworzenie połączeń, które zostały zlikwidowane". Dalej cytuję: "Dysponent Funduszu od roku 2020, co roku dokonuje podziału na poszczególne województwa kwoty 800 mln zł". (...)

Zaznaczam, że w odpowiedzi (...) z dnia 17.02.2023 roku Pan Premier Mateusz Morawiecki na mój list otwarty w przedmiotowej sprawie potwierdził, że za zbiorowy transport lokalny odpowiada samorząd.(...)

Podkreślam, że wbrew opinii Starosty Żnińskiego, Pana Zbigniewa Jaszczuka, który twierdzi że jestem jedyną osobą która ubiega się o uruchomienie dodatkowych kursów autobusowych, jest duże zainteresowanie wśród lokalnej społeczności. (...)

Mimo moich intensywnych działań, w tym zaangażowania władz centralnych oferujących wsparcie dla inicjatywy uruchomienia linii komunikacyjnych, Starosta Żniński pozostaje nieugięty i konsekwentnie odmawia podjęcia inicjatywy w zakresie uruchomienia dodatkowych linii komunikacyjnych, co wyraził w swoim piśmie (...) z dnia 09.05.2023 roku.

W tej sytuacji pozostaje tylko jedno rozwiązanie, tj. udostępnienia mieszkańcom nieodpłatnie samochodów służbowych, będących w dyspozycji Starosty Powiatowego, Pana Zbigniewa Jaszczuka oraz Burmistrza Żnina, Pana Roberta Luchowskiego. Podkreślam, że samochody służbowe utrzymywane są z podatków mieszkańców. Samochody powinny być wykorzystywane w godzinach popołudniowych oraz w soboty, niedziele i święta. Samochody zapewnią dojazd uczniom do na zajęcia pozalekcyjne, osobom chorym do lekarza, rodzinie i krewnym zapewnią możliwość odwiedzenia chorych w szpitalach, wierni będą mogli dojechać do kościoła. Informacja o możliwości korzystania przez mieszkańców z samochodów służbowych powinna być upubliczniona. Taka informacja powinna zawierać w szczególności nr telefonu oraz adres miejsca, do którego można się zgłosi w sposób bezpośrednio, aby skorzystać z samochodu. Informacja taka powinna zostać upubliczniona w szczególności w środkach masowego przekazu, na słupach ogłoszeniowych w witrynach sklepowych oraz w ramach ogłoszeń parafialnych.

Przedstawiony problem wymaga szybkiego i natychmiastowego działania, o co proszę Pana Starostę i Pana Burmistrza."
Jarosław Mrówczyski, radny Rady Miejskiej Inowrocławia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto