Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie - Oto najbardziej wyludniające się miasta w regionie! Mamy nowy ranking

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Kujawsko-Pomorskim >>>>
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Kujawsko-Pomorskim >>>>Google Street View
W większości polskich miast obserwujemy alarmujący trend wyludniania. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na mniejsze miejscowości rozwijające się w otoczeniu dużych metropolii i tam się przeprowadzają. Przyjrzyjmy się, które miasta województwa kujawsko-pomorskiego najszybciej się wyludniają i jakie czynniki wpływają na to zjawisko.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny dokładnie przeanalizował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, wskazując na 1910 spośród 2477 gmin w Polsce, które zanotowały spadek liczby mieszkańców.

Wyludnianie się miast: trudna sytuacja na wschodzie Polski

Raport GUS jednoznacznie wskazuje, że problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce.

Okazuje się, że najwięcej gmin z dużym spadkiem liczby mieszkańców znajduje się na wschodzie Polski. Sytuacja jest szczególnie trudna w województwie podlaskim, południowej części Lubelskiego oraz przy granicy z Rosją. Miasta stosunkowo szybko wyludniają się też we wschodniej części Pomorza Zachodniego i na obszarach górskich Polski południowo-zachodniej.

Tutaj zanotowano wzrost liczby ludności

Jednak nie wszystkie miasta podlegają temu trendowi. Spośród miast wojewódzkich, jedynie siedem zanotowało wzrost liczby stałych mieszkańców. Są to:

  • Zielona Góra,
  • Warszawa,
  • Wrocław,
  • Rzeszów,
  • Kraków,
  • Gdańsk
  • i Opole.

Pozostałe miasta wojewódzkie odnotowały ubytki, z największym spadkiem w Katowicach i Kielcach (ponad 10 procent). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Bydgoszcz (spadek ludności o 8,9 proc.) i Łódź (8,4 proc.).

Oto przyczyny wyludniania się miast

Portal polskawliczbach.pl identyfikuje trzy główne przyczyny wyludniania miast w Polsce: migracje ludności na obszary podmiejskie, ujemny przyrost naturalny i emigracja zagraniczna.

Z raportu wynika, że jeśli obecny trend spadkowy się utrzyma, wiele miast może stracić status dużego miasta, zamieszkiwanego przez 100 tysięcy mieszkańców lub więcej.

Wyludniające się miasta w Kujawsko-Pomorskiem

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie wyniki rankingu najszybciej wyludniających się miast w Kujawsko-Pomorskim:

W naszym rankingu najszybciej wyludniających się miast w Kujawsko-Pomorskim uwzględniliśmy dane z lat 2002-2022, skupiając się na procentowym spadku liczby mieszkańców. Dane pochodzą z portalu polskawliczbach.pl, który opierał się na danych GUS z lat 2002 i 2022.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie - Oto najbardziej wyludniające się miasta w regionie! Mamy nowy ranking - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto