Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubicie wypoczywać w Przyjezierzu? Poczytajcie, jakie były początki wczasowiska

redakcja
redakcja
Przyjezierze to ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Inowrocławia. Przypomnijmy, jakie były początki popularnego wczasowiska.

W 1937 r. druhowie ze Strzelna ustawili na rozwidleniu dróg do Wójcina i Gaju drewniany krzyż nazywany od tej pory harcerskim. - W swoich wspomnieniach Czesława Jankowska, żona ówczesnego prezydenta Inowrocławia zanotowała, że w lipcowe czy sierpniowe niedziele wyprawiali się samochodem do Przyjezierza. - Napisał w "Pomorskiej" Piotr Stachanowski. Pierwszy camping pojawił się w 1939 r., własnoręcznie zbudowany przez Leona Procha, mistrza kominiarskiego z Inowrocławia. Podobnie jak jego replika zbudowana w 1946 r. Stał w lesie przy dzisiejszej głównej plaży, tam, gdzie kiedyś była kasa biletowa.
W czasach powojennych
Wyjątkowy wkład w rozwój Przyjezierza mają działacze PTTK ze Strzelna, a zwłaszcza mgr Antoni Słowiński. Pod jego kierownictwem powstało w Przyjezierzu w 1958 r. schronisko. Przyjeżdżali tam na wypoczynek między innymi Nadolscy i Hertmanowscy ze Strzelna, Szczuraszkowie, Chałupczakowie, Piotrowscy z Inowrocławia. Wieczorami słychać było wspólne śpiewy przy akompaniamencie gitary. - Pamiętam, chyba w 1959 r. zatrudniono ratownika. Prowadził naukę pływania dla dzieci i wydawał karty pływackie. Do dyspozycji miał koło ratunkowe i płaskodenną łódź z bocznym silnikiem, pomalowaną na niebiesko. - wspomina starszy mieszkaniec Mogilna.
Wody było tyle...
Po zbudowaniu szosy łączącej Mogilno z Wójcinem, w Przyjezierzu zaistniały pierwsze drewniane domki campingowe zbudowane przez zakłady pracy dla pracowników na sezon urlopowy. Z prawej strony plaży nad brzegiem jeziora, ośrodek dla swych pracowników zbudowała bydgoska"Telfa". - Na początku lat 60. plaża była nieogrodzona. Wody w jeziorze było tyle, że sięgała pod sosny na plaży. W kanałach płynęła woda, były ryby. Nie było jeszcze wtedy restauracji. Do schroniska PTTK obiady przywożono ze Strzelna. Chleb, mleko i inne artykuły pierwszej potrzeby można było kupić w dwu kioskach przy plaży. Na ubawy chodziło się do"Bocianówki"- wspomina Ryszard Młynkowiak z Inowrocławia.
Ośrodek za ośrodkiem
Dynamiczny rozwój Przyjezierza zaczął się w 1963 r. Po paru latach powstało duże wczasowisko - Nad jeziorem obszerne kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu. W lesie wzdłuż jeziora powstało niemałe miasteczko domków wczasowych w ośrodkach zakładów pracy. Przy szosie centrum handlowo-usługowe. Dom wycieczkowy WPT "Brda", ośrodek turystyczny PTTK na 150 miejsc, Restauracja "Wczasowa". Kawiarnia "Poddębami" - czytamy w przewodniku turystycznym Województwo bydgoskie z 1967 r. Ale to już inna historia...
Bazylii Wyścieło

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubicie wypoczywać w Przyjezierzu? Poczytajcie, jakie były początki wczasowiska - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto