Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto przedwojenne miejscówki w Inowrocławiu. Zobaczcie, jak czas wolny spędzali mieszkańcy miasta. Mamy zdjęcia!

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych.

Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach. Zobaczcie zdjęcia >>>>
Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych. Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach. Zobaczcie zdjęcia >>>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziś mieszkańcy Inowrocławia, turyści i kuracjusze czas wolny lubią spędzać w Solankach. Przed wojną park uzdrowiskowy wyglądał zupełnie inaczej. Okazuje się jednak, że i wtedy był popularnym miejscem spotkań. Były tu restauracje oraz stawek, po którym można było popływać łódką. Zobaczcie przedwojenne miejscówki w Inowrocławiu.

Spis treści

Początki uzdrowiska w Inowrocławiu

Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławiskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych.

Najlepsze czasy Solanek w Inowrocławiu

Inowrocławskie Solanki najbardziej popularne były między pierwszą a drugą wojną światową. Powstawały tu nowe obiekty, a stare były rozbudowywane i modernizowane. Na kurację przyjeżdżali tu między innymi:

  • premier Władysław Grabski,
  • generał Władysław Sikorski,
  • generał Józef Haller,
  • olimpijczyk Janusz Kusociński,
  • aktor Ludwik Sempoliński,
  • wojewoda pomorski (później prezydent RP na uchodźstwie) Władysław Raczkiewicz.

W parku solankowym powstała pierwsza muszla koncertowa, w której występowały między innymi orkiestra wojskowa i orkiestra zdrojowa. Na popularnym wówczas bardzo stawku można było popływać łódkami. Kawiarenki i restauracje nie narzekały na brak gości.

Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach:

Największa atrakcja Solanek w Inowrocławiu

Dziś jedną z największych atrakcji Solanek są tężnie. Przed wojną w Inowrocławiu ich jeszcze nie było. Zostały wybudowane w latach 1994-2002.

Po drewnianej konstrukcji z gałązkami tarniny ścieka rozcieńczona solanka wytwarzając leczniczy aerozol, korzystnie działający w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nerwicy i tarczycy. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych pięcioboków z wieżyczką, tarasem widokowym i grzybkami inhalacyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto