Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIP zbada sytuację w kopalniach

Renata Napierkowska
Jerzy Gawęda podważa Zakładowy Układ Zbiorowy zawarty pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi. Jako jedyny spośród szefów związków go nie podpisał. Stawia też zarzuty pozostałym związkowcom, że dali się przekupić pracodawcy.

Szef zakładowej „Solidarności” w IKS Solino ma zastrzeżenia do zawartego przez zarząd spółki z pozostałymi związkami Zakładowego Układu Zbiorowego. Solidarność zawiesiła swój udział w negocjacjach niemal na początku rozmów.

- Od zerwania poprzedniego układu zbiorowego zaczyna się proces wygaszania „Solino”. Napisałem pismo do rządu w celu powołania komisji śledczej – poinformował na konferencji prasowej Jerzy Gawęda.
Zarzuca też kierownictwu spółki i PKN Orlen działania na szkodę kraju i przedkładanie własnych interesów nad bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Podważył też wypracowany przez pozostałe związki zawodowe z zarządem IKS Solino Zakładowy Układ Zbiorowy i zgłosił go do zbadania przez Państwową Inspekcję Pracy. Na konferencji prasowej poinformował również o istnieniu dodatkowego porozumienia między zarządem a pozostałymi związkami. Sugeruje, że został on tak skonstruowany, by przewodniczący mogli otrzymać wyższe dodatki funkcyjne.

- Jest to kupienie lojalności wobec pracodawcy. To jest skandal i na to się nie godzimy – przekonuje Gawęda.
Twierdzi, że w trakcie negocjacji ustalono, iż przed podpisaniem układu odbędzie się referendum, jednak nie zostało ono zorganizowane, co również kwestionuje w piśmie do PIP.

Jak tłumaczą przedstawiciele pozostałych związków, referendum nie zostało przeprowadzone, bo nie był to wymóg konieczny. Mają też żal, do szefa Solidarności, że zarzuca im przekupstwo.
- Trudno zrozumieć, o co chodzi Gawędzie, ale na pewno nie o dobro spółki i pracowników – twierdzi jeden z przedstawicieli związków.

W porozumieniu jest zresztą wyraźnie zaznaczone, że Zakładowy Układ Zbiorowy dotyczy wszystkich pracowników i emerytów Solino. Został on zarejestrowany przez Państwową Inspekcję Pracy 23 grudnia i wszedł w życie od 1 stycznia 2017 roku.

- Należy wyraźnie podkreślić, że nowy ZUZP został wypracowany w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami i uzyskał aprobatę zdecydowanej większości strony społecznej, umożliwiającą jego wdrożenie – informuje Karolina Sobieraj, rzecznik prasowy IKS Solino.

Nie jest też prawdą, że Solino będzie stopniowo wygaszane. Rada Nadzorcza IKS Solino zatwierdziła strategię na lata 2017-2021, gdzie planowany jest rozwój spółki we wszystkich dotychczasowych obszarach działalności, czyli magazynowaniu paliw, handlu solanką i konfekcjonowaniu soli.

- Przyjęta strategia zakłada kontynuację programu inwestycyjnego mającego na celu zwiększenie operacyjności oddanego do eksploatacji w 2002 roku Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw i dostosowanie go do wymogów znowelizowanej Ustawy o zapasach obowiązkowych. Strategia zakłada utrzymanie pozycji lidera w zakresie handlu solanką w Polsce – zapewnia Karolina Sobieraj.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto