MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Place zabaw w Inowrocławiu. Sprawdzamy, czy są odpowiednio wyposażone i bezpieczne

Anna Grochowina
W Inowrocławiu, obok osiedlowych, są też większe, ogólnodostępne place zabaw. Czy dzieci mają zapewnioną tam bezpieczną zabawę?
W Inowrocławiu, obok osiedlowych, są też większe, ogólnodostępne place zabaw. Czy dzieci mają zapewnioną tam bezpieczną zabawę? Anna Grochowina
Najmłodsi inowrocławianie na co dzień spędzają czas na placach zabaw. Zapytaliśmy ich rodziców, co wymaga poprawy, aby dzieci były w pełni zadowolone z aktywności na świeżym powietrzu.

Najwięcej dorosłych zwróciło uwagę na brak cienia na inowrocławskich placach zabaw.

- Wybieramy zatem te, przy których rosną rozłożyste drzewa. Tam, gdzie ich nie ma, warto byłoby zamontować daszek lub wiatę, które osłonią dzieci zarówno przed deszczem, jak i słońcem - mówi Katarzyna, mama Julki.

Kolejna poruszana kwestia dotyczy podłoża, na którym rozmieszczone są sprzęty do zabaw.

- Zazwyczaj na placach zabaw spotykamy trawę i piasek. W upalne dni w takich miejscach bardzo się kurzy. Na większych placach przydałaby się zatem bezpieczna nawierzchnia amortyzująca ewentualne upadki - zauważa Tomasz, tata Mai i Krzysia.

Przydałaby się ławka

Na osiedlowych placach zabaw brakuje ławek.

- Szczególnie w okolicy piaskownicy. Rodzice pilnują małych dzieci, więc chcą być blisko nich - dostrzega Iwona. Dorośli wzięli pod lupę samą konstrukcję piaskownicy. - Dobrze, gdy jej boki są na tyle szerokie, że maluch może postawić na płaskim podłożu babkę z piasku. Narożne siedziska to czasem za mało - kontynuuje nasza rozmówczyni.

Utrudnieniem, jakie spotkaliśmy w drodze na plac zabaw „Żyrafa”, jest brak podjazdu dla wózków od strony ul. Konopnickiej.

- Sporo mam młodszych dzieci korzysta z wózków. Na plac zabaw prowadzą schody. Wydeptana ścieżka znajduje się tuż obok stojaków na rowery i znaku drogowego, który utrudnia przejście - tłumaczy Joanna.

Co słychać na „Żyrafie”?

Cieszy fakt, że administrator placu zabaw „Żyrafa” reaguje na sygnały dotyczące dewastacji sprzętu, tj. jak kolorowy domek połączony z małą piaskownicą.

- Wewnątrz domku gromadzi się młodzież, która pisze po ścianach. Zauważyłam, że w ostatnim czasie zostały usunięte - mówi Marzena.

Sprzęty, które są aktualnie naprawiane na „Żyrafie”, oznaczane są biało-czerwoną taśmą. To sygnał dla dzieci, że nie można z nich korzystać.

Inowrocławskie place zabaw powinny być nieustannie usprawniane, modernizowane i rozbudowywane o nowy sprzęt. Dzieci zwracają szczególną uwagę na ich design. Najchętniej bawią się na tych nowszych, przeznaczonych do kreatywnej zabawy. Podczas rozmów z dorosłymi jeden z chłopców udał się za potrzebą w ustronne miejsce jednego z placów zabaw. Od razu nasuwa się sugestia, że na ich terenie przydałyby się toalety.

Chodźmy na „Misia”

Najbliższy ideałowi jest plac zabaw „Miś”, który powstał w połowie 2008 roku. Jest to najchętniej odwiedzany tego typu obiekt w naszym mieście. Dzieci podczas zabawy są bezpieczne, ponieważ nawierzchnia placu została wykonana z materiałów, które w razie upadku pozwalają uniknąć urazów. ,,Miś” został wyposażony w atestowane huśtawki, karuzele, piaskownice, zestawy sprawnościowe oraz urządzenia, z których mogą korzystać również dzieci z niepełnosprawnościami. Na terenie placu zabaw znajduje się zadaszona piaskownica, w której można schronić się przed słońcem, a także ławki dla opiekunów. Obiekt ten jest ogrodzony oraz monitorowany, co zapewnia większe bezpieczeństwo dla bawiących się tam dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto