Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te zabytki z powiatu inowrocławskiego zostaną wyremontowane z rządowego programu

(szym)
Jednym z budynków wyremontowanych w ramach Ii etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będzie ratusz w Pakości. Został on wybudowany w 1907 roku. W 1994 został wpisany do rejestru zabytków.
Jednym z budynków wyremontowanych w ramach Ii etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będzie ratusz w Pakości. Został on wybudowany w 1907 roku. W 1994 został wpisany do rejestru zabytków. Archiwum Gazety Pomorskiej
Ogłoszono wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Poniżej wymieniamy te miejsca, w powiecie inowrocławskim, które zostaną odnowione lub wyremontowane z tego właśnie źródła.

W całej Polsce na inwestycję w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczono prawie 1,8 mld. zł. Za te pieniądze ma być wykonanych 3200 inwestycji. Jak podkreślono, historyczne budynki i inne obiekty przybliżają nam losy naszego państwa i pozwalają budować poczucie tożsamości. To pieniądze dla odrestaurowanie szkół, kościołów, domów kultury. To nie tylko upiększenie wielu miejsc, ale także wzmocnienie lokalnej gospodarki. Dzięki restauracji, zabytki będą odwiedzane przez turystów.

– Rozstrzygnięcie tego kolejnego naboru dotyczącego ochrony zabytków jest przede wszystkim wielką radością, bo obserwujemy, jeżdżąc po Polsce, jak wiele z tych zabytków pięknieje, jak wiele miejsc, które były zapomniane, które dla społeczności lokalnej już niewiele znaczyły - zarastały trawą - nagle stają się atrakcyjne turystycznie, nagle stają się ośrodkami życia społeczności lokalnej. Ile jednocześnie celów realizujemy poprzez ten wspaniały program - trudno naprawdę zliczyć – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dodał, że zabytki tworzą naszą tgożsamość i poprawiają jakość naszego otoczenia. Są także kołem zamachowym dla gospodarki i rozwoju.

– Dlatego inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, to są najbardziej efektywne inwestycje, jakie możemy sobie wyobrazić – dodał minister kultury i dziedzictwa naukowego, prof. Piotr Gliński.

Oto zabytki w powiecie inowrocławskim, które uzyskały wsparcie z II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (26.09.2023):

 • Wymiana poszycia dachowego na kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Biskupiej - 147 000 zł.
 • Wymiana pokrycia dachowego na kościele pw. ś. Michała Archanioła w miejscowości Brudnia w gminie Dąbrowa Biskupia - 147 000 zł.
 • Wymiana pokrycia dachowego, więźby dachowej, instalacji elektrycznej oraz malowanie kościołą pw. Chrystusa Króla w Gąskach, w gminie Gniewkowo (pierwszy etap, w tym nadzór) - 298 900 zł.
 • Remont dachu na zabytkowym budynku Branżowej Szkoły w Gniewkowie (projekt i nadzór, drugi etap) - 147 000 zł.
 • Remont dachu na zabytkowym budynku Szkoły Podstawowej z XIX wieku w Kijewie w gminie Gniewkowo (etap pierwszy, w tym projekt i nadzór) - 147 000 zł.
 • Konserwacja i restauracja trzech par drzwi wejściowych oraz pięciu facjat dachowych na zabytkowym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie - 147 000 zł.
 • Remont zabytkowego dworu w miejscowości Dobieszewice, w gminie Janikowo - 500 000 zł.
 • Prace remontowo - konserwatorskie w obiektach sakralnych na terenie wsi Ostrowo nad Gopołem w gminie Kruszwica - 392 000 zł.
 • Remont dachu na zabytkowym dworze w miejscowości Gocanówko w gminie Kruszwica - 392 000 zł.
 • Remont zabytkowego budynku ratusza w Pakości - 400 000 zł.
 • Wykonanie nawierzchni przy zabytkowym kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rojewie - 200 000 zł.
 • Prace konserwatorskie i remontowe w kościele pw. św. Andrzeja Boboli i św. Andrzeja z Padwy w Złotnikach Kujawskich - 300 000 zł.
 • Prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, pierwszy etap - 411 600 zł.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto