Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gabionowy świat czyli coś o stalowych koszach wypełnionych kamieniem

Krystian Kędra
Krystian Kędra
fot. Tabal
Zapraszam do lektury artykułu traktującego o niestandardowym rodzaju ogrodzeń opartych na tzw. gabionach – czyli stalowych koszach wypełnionych kamieniem. Jako, że mamy w pełni sezon, kiedy właściciele nowo budowanych a też i starszych domostw wykorzystują aurę do budowy czy modernizacji ogrodzeń, przedstawiamy Państwu nowe możliwości i być może natchniemy Was ciekawymi pomysłami.

Na początek krótka i w zasadzie dość luźna notka historyczna: kosze wypełnione kamieniem stosowali już starożytni w Egipcie i Chinach, jako stabilizację skarp i nabrzeży. W średniowieczu budowano z nich bastiony wojenne i umacniano koryta rzek. Współcześnie konstrukcje ze stali i lokalnego kamienia stosowano na przykład w Sarajewie, gdzie chroniły ludność w słynnej „Alei Snajperów”, również nasi żołnierze w Iraku i Afganistanie korzystali z takich fortyfikacji.

W czasach i regionach, gdzie panują pokój i spokój koszy i materaców gabionowych używa się – oprócz wcześniej wspomnianych zastosowań „infrastrukturalnych” – jako alternatywnych form ogrodzeń posesji, zarówno mieszkalnych jak też biurowych i przemysłowych. Na pewno każdy z czytelników widział już podczas swoich podróży po kraju, albo nawet w bliskim sąsiedztwie obiekty otoczone kamienno-stalowymi murami, łączonych z panelami z siatki, deskami drewnianymi czy też kompozytowymi itd.

Jakie są zalety ale też ewentualne wady takich rozwiązań, na co należy zwrócić uwagę, by ogrodzenie gabionowe przez długie lata pełniło swoje funkcje – zarówno użytkowe jak estetyczne?

Do zalet na pewno należy zaliczyć oryginalność i nowoczesny design, choć oczywiście zawsze może trafić się sąsiad czy przechodzień, który skrytykuje takie nietradycyjne nowinki. Ale też nie jest to propozycja dla tradycjonalistów, choć dobrze dobrane komponenty ogrodzenia gabionowego mogą pasować nawet do wiekowego czy stylizowanego na taki dworku.

Oto kilka rad i wskazówek dla inwestorów myślących o wykorzystaniu na swoich działkach architektury gabionowej:

1.Rodzaj zastosowanego materiału.

Stal, z którego zrobione są kosze gabionowe będzie przez wiele sezonów narażona na zmienne polskie warunki atmosferyczne. Musi być ona odpowiednio zabezpieczona: koniecznie w ocynku ogniowym, ponadto niektóre elementy mogą być pomalowane bądź nawet powleczone PCV. Elementy złączne w przypadku koszy skręcanych na śruby powinny być ze stali nierdzewnej.

2. Kamień

Najbardziej dostępny jest kamień polny, poza tym w Polsce popularnością cieszą się granit, gnejs (z efektownymi pasami) oraz ciemniejszy od poprzednio wymienionych bazalt. Kamienie egzotyczne są efektowne, ale ze względu na wysoką cenę zalecane raczej jako dopełnienie i ozdobnik niż całościowe wypełnienie. Podobnie rzecz ma się ze szklanymi bryłami – dają wspaniały efekt, ale ich cena za kilogram potrafi być bliska tonie kamienia!

3.Prawidłowy montaż.

Montaż ogrodzenia gabionowego wydaje się stosunkowo łatwy, pod warunkiem stosowania się do podstawowych zasad budowlanych. Mury gabionowe, choć potrafią ważyć kilka ton, nie mogą stać samodzielnie – potrzebują słupów stabilizujących umieszczonych w środku (zasypanych następnie kamieniem), które to słupy (podobnie jak słupy ogrodzeniowe) muszą być zabetonowane w gruncie poniżej strefy przemarzania.

Dobry pomysłem – choć nie zawsze zalecanym przez producentów i podwyższającym koszt inwestycji – jest zastosowanie podmurówki/fundamentu pod koszem/murem gabionowym. Stalowa konstrukcja nie ma wtedy bezpośredniego kontaktu z ziemią, jest stabilniejsza a całość wygląda solidnie.

4.Odwaga i kreatywność.

Gabiony to wspaniały materiał dla ludzi z fantazją – na stronach internetowych poświęconych tej tematyce można znaleźć wiele ciekawych zdjęć a nawet filmów pokazujących konstrukcje gabionowe o niezwykłych formach i kształtach, wypełnione zielenią (rosnące w środku drzewa i krzewy) i nietypowymi materiałami, zestawione z nowoczesną bądź zaskakująco rustykalną architekturą.

Tak więc zapraszamy do gabionowego świata – nawet mały słupek, ławka czy element ogrodzenia może odmienić i ożywić Państwa działkę, posesję czy ogród!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto