Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod siedzibą NPT w Kruszwicy umieszczono kapsułę czasu dla przyszłych pokoleń

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Wideo
od 16 lat
Wiele ciekawych przedmiotów i pisanych dokumentów trafiło do kapsuły czasu, która wmurowana została wczoraj przy siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy.

- W 2020 roku, kiedy gruntownie remontowaliśmy obecną siedzibę NPT, pracownicy rozbierali starą klatkę schodową. Na jednej z desek odkryli wykonany ołówkiem napis - Stanisław Rymarkiewicz urodzony 1865, zamieszkały w Lilendorf (W. Sławsk). Była tam także data budowy domu - mówił podczas happeningu z okazji umieszczenia pod ziemią kapsuły czasu Andrzej Sieradzki, dyrektor NPT.

Okazało się, że w Kruszwicy mieszka rodzina Stanisława Rymarkiewicza, która potwierdziła, że pochodził on z pobliskiego Sławska i był cieślą.

- Stara deska okazała się czymś w rodzaju kapsuły cza-su. Na podstawie napisu moż-na bowiem wyciągnąć pewne wnioski co do czasów, w których żył Stanisław Rymarkiewicz. Podsunęła też pomysł umieszczenia przy siedzibie NPT prawdziwej kapsuły czasu - dodał dyrektor Sieradzki.

Jak wspomnieliśmy, wczoraj w obecności przedstawicieli nadgoplańskich gmin Kruszwicy, Jezior Wielkich oraz Piotrkowa Kujawskiego, a także kruszwickich instytucji, firm i szkół, umieszczono przy NPT kapsułę czasu. Położono na niej granitową płytę, na której dokładnie określono datę ponownego otwarcia, czyli 21 marca 2124 roku.

W kapsule znalazły się wydawnictwa i charakterystyczne dla naszych czasów przedmioty, jak smartfon czy pendrive. Umieszczono tam również przesłania dla przyszłych pokoleń oraz kronikę, do której wpisywali się przez ostanie dni kruszwiczanie i osoby odwiedzające to miasto.

- Konstanty Ildefons Gałczyński napisał, żeby „ocalić od zapomnienia” i wymienił wiele pięknych zjawisk w życiu człowieka. To cudowne, że i my ocalamy coś od zapomnienia - zauważył Dariusz Witczak, burmistrz Kruszwicy, który objął happening honorowym patronatem.

Z kolei wicemarszałek województwa, Dariusz Kurzawa, zauważył, że: - Wystarczy spojrzeć na Kruszwicę, by uświadomić sobie, że dzieło ludzkie trwa dłużej niż sam człowiek. Mam nadzieję, że ta kapsuła przetrwa przez następne sto lat i ktoś kto kiedyś ją otworzy wspomni nasze czasy i współczesne im osoby. Jesteście świadkami historycznego wydarzenia. Mówcie o nim swoim dzieciom i wnukom.

A ponieważ impreza miała charakter happeningu i odbywała się w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, jej uczestników zaproszono do pieczenia kiełbasek przy ognisku i delektowania się smakołykami przygotowanymi przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto