Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

101. urodziny świętuje pułkownik Jan Czerniak. To postać ważna i zasłużona nie tylko dla Inowrocławia

(A)
Halina i Jan Czerniakowie z Wojciechem Piniewskim, pełniącym funkcję prezydenta Inowrocławia
Halina i Jan Czerniakowie z Wojciechem Piniewskim, pełniącym funkcję prezydenta Inowrocławia UM Inowrocław
101. urodziny obchodzi 9 stycznia 2024 r. pułkownik Jan Czerniak - żołnierz, harcerz, sportowiec. Inowrocław pamiętał o zacnym jubilacie. Otrzymał on życzenia m.in. od władz miasta.

Wspólnie z żoną Haliną oraz w gronie przyjaciół i znajomych dziś, 9 stycznia 2024 r., w siedzibie Hufca ZHP Inowrocław 101. urodziny świętował pułkownik Jan Czerniak. Z tej okazji pełniący funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Jackiem Nijakiem, złożyli Jubilatowi życzenia dalszych lat w zdrowiu i otoczeniu najbliższych.

Pułkownik w stanie spoczynku Jan Czerniak urodził się 9 stycznia 1923 r. w Miedzeszynku k. Warszawy, a lata szkolne spędził na Polesiu. We wrześniu 1939 r. w Harcerskim Pogotowiu pełnił służbę na punkcie obserwacyjno-meldunkowym w systemie OPL kraju. 11 listopada 1939 r. zaprzysiężony w tajnej drużynie harcerskiej, a od jesieni 1941 r. w Związku Walki Zbrojnej AK. W latach 1942-1945 przebywał na przymusowych robotach w Konigsbergu w Prusach Wschodnich.

Po wojnie organizował harcerstwo oraz ukończył szkołę średnią w Górze Śląskiej. Do Wojska Polskiego wstąpił ochotniczo w 1947 r. W latach 1949-1965 pełnił służbę na stanowiskach dydaktycznych w szkolnictwie wojskowym, a w latach 1965-1981 na stanowiskach dowódczo-sztabowych, w tym zastępcy i dowódcy 2. Pułku Kolejowego w Inowrocławiu, a następnie szefa wydziału operacyjnego w Dowództwie Zgrupowania Jednostek Kolejowych i Drogowych w Modlinie.

Wspaniały i wybitny sportowiec, w latach 1947-1954 czołowy lekkoatleta Wojska Polskiego. Z inicjatywy druha zostały nadane nazwy ulic w Inowrocławiu: Harcerstwa Polskiego, Szarych Szeregów oraz hm. Marcina Strachanowskiego, a także tablica upamiętniająca ruch harcerski w mieście.

Szczególnie zasłużył się dla regionu Pomorza i Kujaw, gdy od 1960 roku służąc w 2 Pułku Kolejowym w Inowrocławiu nadzorował budowy przepraw na rzekach i innych urządzeń inżynieryjnych w systemie drogowym. Po zwolnieniu ze służby, w 1981 r. wstąpił do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych (aktualnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego), którego nadal jest aktywnym członkiem.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim ZŻWP, Medalem Pro-Memoria.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto