Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A święta coraz bliżej...

Renata Napierkowska
Gospodynie z Pławina od lat wcześniej przygotowują świąteczne potrawy i serwują je podczas wigilijnych spotkań. Kilka lat temu gościły w Urzędzie Marszałkowskim.
Gospodynie z Pławina od lat wcześniej przygotowują świąteczne potrawy i serwują je podczas wigilijnych spotkań. Kilka lat temu gościły w Urzędzie Marszałkowskim. Nadesłane
Kiszenie buraczków na barszcz, przygotowanie farszu i lepienie pierogów na wigilijny stół, czy pieczenie piernika według staropolskiej receptury, można rozpocząć z wyprzedzeniem. Co bardziej zapobiegliwe gospodynie zakasują już teraz rękawy i zabierają się nie tylko do przedświątecznych porządków, ale i przygotowywania potraw.

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, to święta rodzinne, które zawsze są wspomnieniami z naszego rodzinnego domu. Do tych niezwykłych dni zazwyczaj przygotowujemy się nadzwyczaj starannie. W tej przedświątecznej krzątaninie możemy przygotować wigilijne potrawy i po prostu zamrozić. Nie należy zostawiać przygotowania potraw na ostatnią chwilę – radzi Alina książek z Pławina. Już teraz można przygotować zakwas z buraczków na barszcz czerwony, upiec ciasto piernikowe, czy ulepić pierogi z kapust a i grzybami, które zamrozimy.

Składniki na barszcz:

1 kg buraczków
sól, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, piętka chleba razowego, sok z cytryny, po 3 ziarenka pieprzu i ziela angielskiego, 2 liście laurowe, kawałek selera

Przygotowanie:
Do kamionkowego garnka włożyć pokrojone w plastry buraczki dodać przyprawy i piętkę chleba, wlać przegotowaną letnią wodę, przykryć naczynie gazą i odstawić w ciepłe miejsce na 5-7 dni. Następnie zakwas przecedzić, przelać do słoików i przechować w chłodnym miejscu.

Pierogi z kapustą i grzybami:

Ciasto: kg mąki, 2 jajka, 1/2 szklanki oleju, sól, gorąca woda, tyle ile wchłonie mąka

Farsz: kg kiszonej kapusty, grzyby suszone lub pieczarki, cebula, sól, pieprz, ziele angielskie
liść laurowy

Przygotowanie:
Grzyby namoczyć na noc, następnie ugotować. Kapustę zalać wywarem z grzybów dodać ziele angielskie liść laurowy i dusić pod przykryciem aż kapusta będzie miękka. Cebulę posiekać przesmażyć na oleju dodać grzyby przyprawić solą, pieprzem, dodać do kapusty. Ciasto wywałkować wyciąć szklanką krążki nałożyć farszu i zlepiać pierogi. Pierogi ugotować, wystudzić i można zamrażać.

Piernik Staropolski:

Składniki: szklanka miodu, szklanka cukru, 1/2 kg mąki, 2 jaja, sól, 1/2 kostki masła, łyżeczka sody, 1/2 szklanki mleka, przyprawa do piernika, łyżeczka cynamonu, 10 dag orzechów włoskich

Wykonanie:
Na małym ogniu podgrzewamy miód z cukrem i masłem, aż wszystko się rozpuści. Ostudzić, później stopniowo dodać mąkę, jajka oraz sól i wyrobić ciasto. Sodę rozpuścić w mleku i wlać do masy piernikowej, dodać przyprawy oraz posiekane orzechy. Masę piernikową przełożyć do kamionkowego garnka, przykryć ściereczką, odstawić na 10 dni w chłodne miejsce lub upiec i zamrozić. Przed podaniem tak na 2-3 dni przed świętami rozmrozić i udekorować polewą czekoladową lub białym lukrem.

Czytaj także: W inowrocławskim szpitalu rusza internetowa rejestracja

Pogoda na dzień (14.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN METEO ACTIVE

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto