Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwone korale na... zdrowie [PRZEPISY]

Renata Napierkowska
Nadesłane
Czerwone owoce jarzębiny zwykle wykorzystywane są przez małe dziewczynki do robienia korali. Tymczasem mają one moc dobroczynnych właściwości. Zapominamy też o zaletach czarnego bzu, który zwalczy gorączkę, złagodzi kaszel, a dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni również osłabiony organizm.

Koniec sierpnia i początek września to czas na zbieranie owoców czarnego bzu. Sok z owoców czarnego bzu jest naturalnym lekarstwem w przeziębieniach i osłabieniach naszego organizmu.

- W maju powinniśmy zadbać o zbiór kwiatu czarnego bzu, które ususzone są doskonałym lekiem zwalczającym gorączkę. Okłady z naparu kwiatów bzu skutecznie pomagają przy zapaleniu oczu, można zrobić z nich również płukankę na chore gardło. Sok z owocu czarnego bzu pijemy rozcieńczony z wodą. Przetwory z jarzębiny są mało popularne, ale warto spróbować przygotować jarzębinową konfiturę, szczególnie polecam na jesienne wieczory herbatę z jarzębinową konfiturą, wspomoże ona naszą odporność lepiej niż niejeden suplement diety – zapewnia Alina Książek z Pławina.

Sok z owoców czarnego bzu

Składniki:
4 kg owoców
2 szklanki wody
1 kg cukru

Wykonanie:
Obrane owoce bzu wkładamy do garnka, wlewamy 2 szklanki wody i dodajemy cukier. Całość gotujemy, aż owoce rozpadną się i puszczą sok. Sok przecedzamy przez sitko i gazę, gorący rozlewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy słoiki do góry dnem.

Dżem z owoców czarnego bzu

Składniki:
1 kg owoców czarnego bzu
0,5 kg cukru
sok z cytryny

Wykonanie:
Do rondelka włożyć owoce bzu, dodać 1 szklankę wody, cukier i sok z cytryny. Gotować na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu, aż uzyskamy odpowiednią konsystencje. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoików. Można za pasteryzować (około 15 minut od wrzenia wody). 

Jarzębina do mięsa

Składniki:
0,5 kg jarzębiny
0,5 kg jabłek
1 łyżeczka startego imbiru
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
3 ząbki czosnku
1 szklanka cukru
0,1 kg rodzynek
2 łyżki octu

Wykonanie:
Po przebraniu kulki jarzębiny, zamrozić na 2 doby, celem utracenia goryczy. Jabłka obrać i pokroić w kostkę, wymieszać z jarzębiną wyjętą z zamrażalnika. 2/3 owoców przełożyć do garnka dodać 1/2 szklanki wody, cukier i dusić na małym ogniu. Rozgotowane owoce przetrzeć przez sitko, skórki odrzucić. Mus podgrzać, dodać resztkę owoców, drobno siekamy czosnek,  rodzynki i przyprawy. Całość poddusić około 1/2 godziny. Mieszać, aby masa się nie przypaliła. Na koniec dodać ocet. Trzeba spróbować czy nie trzeba dosłodzić. Gorący przecier nakładamy do wyparzonych słoików. Zakręcić i przewrócić do góry dnem.

Konfitura z jarzębiny

Składniki:
1 kg jarzębiny
1 kg cukru 

Wykonanie:
Jarzębinę obgotować kilka minut, odcedzić i zamrozić na dwa dni. Do garnka wlać dwie szklanki wody, wsypać cukier i dodać jarzębinę, zagotować. Wystudzić i potem znowu zagotować. Czynność tę powtarzamy tak przez 3 dni. Gorącą konfiturę nałożyć do słoików, zakręcić i postawić do góry dnem do wystudzenia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto