Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gęsi wracają na wieś. Więcej ich hodujemy, więcej jemy

Jan Szczutkowski
Uczestnicy  niedawnych szkoleń w zakresie przyzagrodowego chowu gęsi otrzymali certyfikaty, potwierdzające zdobycie wiedzy. Taki dokument z rąk dr. inż. Haliny Bielińskiej  (w środku) odebrała m.in. Anna Domżalska z podinowrocławskiego Ludziska
Uczestnicy niedawnych szkoleń w zakresie przyzagrodowego chowu gęsi otrzymali certyfikaty, potwierdzające zdobycie wiedzy. Taki dokument z rąk dr. inż. Haliny Bielińskiej (w środku) odebrała m.in. Anna Domżalska z podinowrocławskiego Ludziska Jan Szczutkowski
Gęsina stała się marką regionalną. To skutek szerokiej akcji promocyjnej, zainicjowanej siedem lat temu przez Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Do akcji promocyjnej aktywnie włączyli się również Zakład Doświadczalny krakowskiego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej (gm. Janikowo), Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi we Wróblach (gm. Kruszwica), Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli w Inowrocławiu.

Jak stwierdzono podczas ubiegłotygodniowej konferencji, podsumowującej projekt pn. „Gęś Biała Kołudzka - produkt lokalny Kujaw Zachodnich - szansą na rozwój społeczno-gospodarczy powiatu inowrocławskiego”, dotychczasowe działania przyczyniają się do zwiększenia hodowli gęsi i spożycia mięsa. Należą do nich m.in. szkolenia w zakresie przyzagrodowego i proekologicznego chowu gęsi, połączone z warsztatami kulinarnymi, prowadzonymi dla gospodyń wiejskich. Widać tego efekty.

Zdaniem dr. inż. Haliny Bielińskiej, kierownika Krajowego Ośrodka Badawczo-Hodowlanego Gęsi, konsumpcja gęsiny w Polsce w ciągu ostatnich 7 lat wzrosła z 17 do 100-200 gramów. I będzie wzrastać. Coraz więcej gospodyń w naszym regionie jest bowiem zainteresowanych dodatkowym dochodem ze sprzedaży gęsi do uboju. A także pierza i puchu, mających zastosowanie w produkcji odzieży i kołder w Japonii i Włoszech. Np. w szkoleniu w Gąskach wzięło udział 60 osób. Dodajmy też, że w ciągu dwóch najbliższych lat zostanie rozbudowana wylęgarnia w Kołudzie Wielkiej. Dzięki tej inwestycji produkcja piskląt wzrośnie prawie dwukrotnie.

Wzrośnie także szansa na dalszą promocję gęsiego mięsa za granicą. Polska gęsina, poza Niemcami, dokąd trafia ponad 95 proc. naszej produkcji, zdobywa nowych zagranicznych konsumentów, m.in. w Honkongu, Francji, Danii i Rosji. W ub. roku wyeksportowano około 17 tys. ton , o 2 tys. więcej w porównaniu z 2012 r. Dziś jesteśmy największym producentem gęsiny w Europie. Niemal cała „gęsia masa” w obrocie handlowym, pochodzi z Kołudy Wielkiej. Wzrasta też spożycie w kraju

O zasadach przyzagrodowego chowu gęsi białej kołudzkiej i korzyściach z nich wypływających, a także o walorach żywieniowych i smakowych tego zdrowego mięsa z uczestnikami inowrocławskiej konferencji dzielili się Halina Bielińska, Anna Marek, Andrzej Klonecki i Marek Badtke.

Zobacz także: Zdjęcia z koncertu "Gdzie te słomiane kapelusze..." w Inowrocławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto