Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmłodsze miasto w powiecie. Janikowo obchodzi urodziny

Renata Napierkowska
Bogate pokłady soli kamiennej, powstanie pierwszej na Kujawach cukrowni oraz rozbudowa węzła kolejowego przyczyniły się do rozwoju przemysłu w Janikowie.

Janikowo jest najmłodszym miastem w powiecie i jednym z najmłodszych w kraju. Prawa miejskie Janikowo uzyskało dopiero 7 lipca 1962 roku.

- Rozporządzenie Rady Ministrów podpisał jej ówczesny prezes Józef Cyrankiewicz. Wraz z nami prawa miejskie zyskało wówczas łącznie 12 miast - przypominał z okazji rocznicy 50-lecia nadania praw miejskich wiceburmistrz Jacek Duma.

Historia rozwoju cywilizacji w tym rejonie sięga jednak znacznie dalej. Na początku I w. p.n.e. do około 40 r. n.e. wzdłuż jeziora osiedlili się tutaj Celtowie. Istniało tu pięć punktów osadniczych. Ludność ta zajmowała się głównie hodowlą zwierząt i prymitywnym rolnictwem. W czasach wczesnego średniowiecza powstał tu gród. Pierwsza źródłowa wzmianka o Janikowie pochodzi z 23 marca 1472 roku, kiedy to król Kazimierz IV Jagiellończyk podpisał dokument, że Bogusz z Ostrowa nadaje wieś Janikowo swojemu bratu Władysławowi. Podczas rozbiorów wieś Janikowo znalazła się pod panowaniem pruskim i nosi la nazwę Amsee. W latach 1872–1873 doprowadzono do miasta linię kolejową Poznań-Inowrocław-Bydgoszcz. Ponieważ żyzne gleby nadawały się do uprawy buraków cukrowych, to w 1875 roku z inicjatywy doktora Zygmunta Wilkońskiego, założyciela inowrocławskiego uzdrowiska, w Janikowie pobudowano pierwszą na Kujawach cukrownię. W latach 1880-1882 wieś Janikowo liczyła tylko 56 mieszkańców, jednak systematycznie z roku na rok przybywało ludności. Na początku XX wieku 22 czerwca 1906 roku w Janikowie wybuchł strajk szkolny, jako wyraz oporu przeciwko zaborcy. Zakończył się on dopiero 27 czerwca 1907 roku. W lutym 1908 roku doszło do groźnego pożaru w cukrowni. Janikowska straż pożarna w walce z żywiołem wspierały zastępy z Bydgoszczy i Inowrocławia. Jeszcze w tym samym roku cukrownia została odbudowana i zmodernizowana. Pobudowano składy i magazyny kolejowe oraz mieszkania dla pracowników zakładu. Najbardziej dynamiczny rozwój nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy to w 1953 roku rozpoczęto budowę jednego z największych w Europie kombinatu sodowego. W tym okresie w Janikowie powstało wiele mieszkań, sklepów i baraków przeznaczonych pod hotele. W momencie uzyskania przez Janikowo praw miejskich w 1962 rok, miasto liczyło ponad 4300 mieszkańców, oddanie do eksploatacji nowoczesnej warzelni soli w 1976 roku przyczyniło się do dalszego szybkiego rozwoju miasta i pociągnęło za sobą kolejne inwestycje w sferze infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego i placówek handlowo-usługowych.

O Janikowie zrobiło się głośno w 2005 roku, kiedy król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud sfinansował kosztowną operację rozdzielenia sióstr syjamskich Olgi i Darii Kołacz w Rijadzie. O geście arabskiego monarchy, który zmarł w w 2015 roku przypomina działające do dziś Międzynarodowe Centrum Promocji Dialogu, Współpracy Kulturalnej i Edukacji, które nosi imię króla i organizuje wiele ciekawych imprez kulturalnych.

Obecnie w Janikowie najprężniej rozwija się przemysł meblowy, budownictwo oraz usługi. Ważny dla rozwoju lokalnej gospodarki jest przemysł chemiczny. Janikowskie Zakłady Sodowe należą do grupy kapitałowej Ciech. Teren zakładów chemicznych oraz działki przy obwodnicy miasta należą do obszaru Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na rozwój miasta wpływ ma również położenie geograficzne. Janikowo znajduje się na pograniczu trzech polskich regionów etniczno-kulturowych: Kujaw, Wielkopolski i Pałuk i rozpościera się nad malowniczym Jeziorem Pakoskim w rozwidleniu Noteci. Miasto posiada wiele nowoczesnych obiektów rekreacyjno – sportowych: basen, stadion, halę sportową oraz wodny plac zabaw dla dzieci.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto