Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak w cukrowni Kruszwica rozpoczęto 143 kampanię cukrowniczą. Zakład wyprodukuje 200 tysięcy ton cukru. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Podczas 143 kampanii Cukrownia Kruszwica planuje wyprodukowanie 200 tys. ton cukru. Uroczyste otwarcie kampanii 2023 odbyło się w piątek, 8 września.
Podczas 143 kampanii Cukrownia Kruszwica planuje wyprodukowanie 200 tys. ton cukru. Uroczyste otwarcie kampanii 2023 odbyło się w piątek, 8 września. Dominik Fijałkowski
W Cukrowni Kruszwica, należącej do Krajowej Grupy Spożywczej, rozpoczęła się w piątek, 8 września, 143 kampania cukrownicza.

- Cukrownia Kruszwica wytwarza cukier od 143 lat. Nawet druga wojna światowa nie spowodowała przerwy w produkcji - mówił podczas uroczystego rozpoczęcia kampanii 2023 dyrektor cukrowni Marek Kościński.

Zaproszonych gości informował, że podczas tegorocznej kampanii planuje się w kruszwickim zakładzie przerobienie 1,5 mln ton burków, z których powstać ma 200 tys. ton cukru.

- Chciałbym podziękować związkowi plantatorów, ale także i plantatorom za to, że dobrze współpracujemy. Chciałby podziękować wszystkim pracownikom Cukrowni Kruszwica i Krajowej Grupy Spożywczej, za to, że dobrze przygotowali cukrownię do rozpoczynającej się właśnie kampanii - dodał Marek Kościński.

Dyrektor skierował podziękowania pod adresem zarządu Krajowej Grupy Spożywczej, za to, że nie szczędzi funduszy, dzięki którym kruszwicka cukrownia jest modernizowana i rozbudowywana, a to sprawia, że praca w zakładzie jest bezpieczniejsza i łatwiejsza.

Z kolei wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał w swym wystąpieniu, że Kruszwica ma cukrownię największą i najlepszą spośród siedmiu jakimi dysponuje KGS. Zwracał też uwagę, że Krajowa Grupa Spożywcza jest dobrem narodowym, którego fundamentem są właśnie cukrownie.

- Gratuluję 143 kampanii w Kruszwicy. Dodam jeszcze jedną statystykę. Do kruszwickiej cukrowni podczas kampanii wjedzie i wyjedzie przeszło 60 tysięcy samochodów z burakami cukrowymi. To imponująca liczba i wyzwanie dla lokalnych dróg i sieci komunikacyjnych, które ostatnio bardzo się zmieniają. A wszystko dlatego, że są tutaj ważne zakłady pracy na czele z Cukrownią Kruszwica - zaznaczył wojewoda./cyt]

Mikołaj Bogdanowicz gratulował plantatorom. Przypominał, że jeszcze kilka lat temu zastanawiali się czy kontynuować uprawę buraka cukrowego. Dzisiaj z pewnością nie żałują pozostania przy tej uprawie, która jest bardzo opłacalną i dobrze wpływającą na kondycję gospodarstw rolnych.

- Cieszę się, że wytrzymaliście czas kryzysu - podkreślił wojewoda.

O planach KGS związanych z rozpoczynająca się kampanią we wszystkich siedmiu cukrowniach grupy wspominał członek zarządu tej spółki - Tomasz Rega.

- Mam nadzieję, że ten rok dla KGS, a szczególnie dla segmentu cukrowego będzie wyjątkowo dobry. Mówią o tym liczby. Chcemy skupić 7 milionów ton buraków i wyprodukować z nich milion ton cukru. Po raz pierwszy w dziejach KGS jest duża szansa na to, aby ten milion wykonać - zaznaczył Rega.

Przypomniał on również, że KGS płaci plantatorom najwyższą cenę za tonę buraka w skupie - 46,5 euro.

- Takiej ceny jeszcze nie było. Takiej ceny nie daje nasza konkurencja - zapewniał Tomasz Rega.

Uroczystość inaugurującą 143 kampanię cukrowniczą w Kruszwicy zakończyło oficjalne uruchomienie linii do krojenia buraków cukrowych. M. in. jedno z trzech takich urządzeń załączył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[25274881,25273227,25271469,25270069,25270087,25249959]},"component":"selected"}

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto