Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy zablokowali DK 25 w okolicach Złotnik Kujawskich. Protestują, bo nie chcą "zielonego ładu". Zdjęcia z protestu

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Rolnicy protestujący m. in. przeciwko "zielonemu ładowi" zablokowali drogę krajową numer 52 pod Złotnikami Kujawskimi (od strony Bydgoszczy). Protest potrwa tam do niedzieli, 11 lutego. Kilkadziesiąt traktorów przejechało też głównymi ulicami Inowrocławia znacznie spowalniając tam ruch
Rolnicy protestujący m. in. przeciwko "zielonemu ładowi" zablokowali drogę krajową numer 52 pod Złotnikami Kujawskimi (od strony Bydgoszczy). Protest potrwa tam do niedzieli, 11 lutego. Kilkadziesiąt traktorów przejechało też głównymi ulicami Inowrocławia znacznie spowalniając tam ruch Dominik Fijałkowski
Trwa protest rolników, którzy traktorami i kombajnami wyjechali na drogi w Kujawsko-Pomorskiem. M. in. 24-godzinna akcja prowadzona jest na drodze krajowej numer 25, tuż za Złotnikami Kujawskimi, w kierunku na Bydgoszcz.

Akcja pod Złotnikami Kujawskimi rozpoczęła się 9 lutego o godz. 10. Różnymi drogami zjechali się tam rolnicy z powiatu inowrocławskiego, Część z nich tego dnia o godz. 9, w drodze do Złotnik, przejechała przez Inowrocław, blokując rondo Solidarności oraz główne ulice - Toruńską, Laubitza i Dworcową.

W Złotnikach Kujawskich, w momencie rozpoczęcia akcji protestacyjnej doliczono się 105 traktorów. Był tez kombajn i samochód ciężarowy. Rolnicy zablokowali wpierw oba pasy ruchu DK 25 pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą, a następnie umożliwili prowadzenie ruchu wahadłowego na jednym z pasów. Nad bezpieczeństwem czuwała policja i służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Protest w tym miejscu potrwa do godziny 10 w niedzielę 11 lutego. Blokowany będzie jeden z pasów drogi. Traktory protestujących rolników ustawione będą też na polu przy blokowanej drodze.

W proteście biorą udział nie tylko rolnicy. Pod Złotnikami Kujawskimi spotkaliśmy mieszkańca inowrocławskiego osiedla Rąbin. W rękach trzymał biało-czerwoną flagę.

- Nie jestem rolnikiem, tylko byłym żołnierzem zawodowym. Popieram ten protest. Jako żołnierz czuwałem nad bezpieczeństwem granic Polski. A oni stają w obronie polskiego rolnictwa i polskich produktów rolnych - usłyszeliśmy.

Na miejscu odbyła się konferencja prasowa. - Żądamy całkowitego usunięcia "zielonego ładu" i zniesienia ugorowania. Chodzi też i o to, żebyśmy dostali dopłatę do kukurydzy nie 500 złotych, a tysiąc złotych, jak wywalczyło to sobie sześć województw od strony Śląska - mówił Sławomir Dudek, przewodniczący protestującej grupy.

A Tomasz Błaszczyk, zastępca przewodniczącego protestu dodawał: - Przede wszystkim sprzeciwiamy się nielogicznej polityce Unii Europejskiej. Żądamy stabilizacji rynku rolnego. Żeby środki do produkcji kosztowały adekwatnie do naszych produktów, które uzyskujemy z pól. Komisja Europejska chce nam dokładać dodatkowe obciążenia w postaci ugorowania. Żądamy więc całkowitej likwidacji takiego działania. Walczymy też o to, by nie było utrudnień w produkcji zwierzęcej na wsi. Polska wieś nie jest obecnie samowystarczalna żywnościowo.

Z kolei o żądaniach całkowitego zakazu importu żywności z Ukrainy do Polski i do całej Unii Europejskiej mówił Marcin Wroński, także zastępca przewodniczącego protest, a do niedawna zastępca dyrektora generalnego KOWR.

- Żywność z Ukrainy wypiera też naszą żywności z innych krajów. Dotychczas sprzedawaliśmy do Niemiec około 200 tysięcy ton kukurydzy miesięcznie. Dzisiaj kukurydza ukraińska trafia do Niemiec. My się na to nie zgadzamy. Podobnie jest z cukrem. Nie może tak być, że rolnikom z Polski podkręca się wymogi i nakłada na nich nowe obowiązki, a w tym samym czasie wpuszcza się na teren Unii towar niższej jakości. Nie zgadzamy się też z zapisami "zielonego ładu", ponieważ w Unii Europejskiej od wielu lat coraz więcej do powiedzenia mają zieloni, neomarksiści o tęczowo-zielonym zabarwieniu, których celem jest utrudnienie życia rolnikom - podkreślał Marin Wroński.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto