Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała kopalnia soli Solno w Inowrocławiu przed zalaniem. Zobaczcie piękne barwne zdjęcia!

(AB)
Kopalnia Solno w Inowrocławiu to był wielobarwny, pełen tajemniczości podziemny świat
Kopalnia Solno w Inowrocławiu to był wielobarwny, pełen tajemniczości podziemny świat Archiwum
W 1992 r., a więc 32 lata temu zakończono zalewanie kopalni Solno w Inowrocławiu. Uczyniono to ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób zniknął wspaniały, bajkowy podziemny słony świat i wyjątkowy pomnik przyrody. Na zdjęciach prezentujemy jego piękno.

W historii inowrocławskiego solnictwa największe znaczenie miała kopalnia Solno, która też miała decydujący y wpływ na rozwój miasta i regionu. Ta kopalnia głębinowa z szybem Solno I, a potem także Solno II powstała w latach 20. ubiegłego wieku i była eksploatowana zgodnie z techniką górniczą. Zgłębiono ją przez 8 poziomów, poczynając od 470 do 596 metrów. Eksploatację prowadzono nie metodą wybuchową, jak w innych kopalniach Europy, a natryskiem i łagodnym ługowaniem złoża. W efekcie powstał bajkowy, wielobarwny i wielokształtny, pełen tajemniczości, zachwycający wszystkich, którzy tam trafili podziemny świat.

Niezwykły świat zalanej kopalni Solno w Inowrocławiu

W latach 1986-1991 kopalnia Solno, ze względu na bezpieczeństwo miasta, została planowo zatopiona. Wraz z nią przepadł unikatowy pomnik przyrody, z panoramy miasta zniknęły górnicze szyby. Przez około 60 lat istnienia kopalni pozyskano z niej ponad 100 milionów metrów sześciennych solanki. Pod wodą znalazło się ponad 15 milionów metrów sześciennych wyrobisk - blisko 1500 długich na 100 metrów wypłukanych komór, prawie 300 kilometrów wydrążonych pod miastem chodników. Dziś Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino SA pozyskują solankę z kopalni w Przyjmie koło Mogilna.

Warto dodać, że w 2011 r. w kompleksie Teatru Miejskiego w Inowrocławiu otwarto Stałą Wystawę Solnictwa, urządzoną na pamiątkę 25-lecia zakończenia eksploatacji złóż soli w Inowrocławiu. Prezentuje ona dzieje kujawskiego solnictwa, w tym sporo pamiątek z kopalni soli.

Na zdjęciach pochodzących z wydawnictw książkowych i starych widokówek przypominamy zalane piękno kopalni Solno w Inowrocławiu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto