Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda zrewitalizowany fragment muru miejskiego średniowiecznego Inowrocławia. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Zakończyła się rewitalizacja fragmentu średniowiecznego muru miejskiego Inowrocławia. Jest nową atrakcją turystyczną na mapie miasta. Znajduje się przy ul. Kasztelańskiej, w sąsiedztwie Niebieskiej Kamienicy Kujawskiego Centrum Kultury
Zakończyła się rewitalizacja fragmentu średniowiecznego muru miejskiego Inowrocławia. Jest nową atrakcją turystyczną na mapie miasta. Znajduje się przy ul. Kasztelańskiej, w sąsiedztwie Niebieskiej Kamienicy Kujawskiego Centrum Kultury Dominik Fijałkowski
Po kilku katach prac rewitalizacyjnych można oglądać zrewitalizowany fragment muru miejskiego średniowiecznego Inowrocławia. To nowa atrakcja na turystycznej mapie miasta. Mur znajduje się przy ul. Kasztelańskiej, w sąsiedztwie Niebieskiej Kamienicy

Jeszcze klika lat temu średniowieczny mur miejski stanowił tylną ścianę pomieszczeń gospodarczych, które służyły mieszkańcom kamienic przy ul Kasztelańskiej.

- Gdybym miał opowiadać jaka była historia rewitalizacji tego muru, to za długo byśmy musieli tutaj stać. Jej inicjatorem był ówczesny prezydent Ryszard Brejza. Pamiętam narady, jakie odbywaliśmy w poniedziałki. Ten mur przewijał się na nich w różnych kontekstach. W końcu, dzięki życzliwej współpracy z marszałkiem województwa, znalazły się pieniądze unijne. Do tego doszła datacja rządowa i nasze 5 procent - mówił podczas oficjalnego otwarcia średniowiecznego muru Wojciech Piniewski, pełniący funkcję prezydenta Inowrocławia.

Wstępnie szacowano, że rewitalizacja fragmentu średniowiecznego muru kosztować będzie 4,3 mln zł. Jak podkreślał Wojciech Piniewski, wydawało się, że to ogromne pieniądze jak na tak niewielki fragment muru. Tymczasem w grudniu ub. r., gdy kończono te inwestycję ostateczna kwota wzrosłą do 5,8 mln zł.

- W trakcie prac pojawiło się wiele nieprzewidzianych wydatków. Mur był niestabilny. Trzeba było wykonać 100 otworów i wpompować w nie oraz w podłoże muru setki litrów płynów stabilizujących - przypomniał Wojciech Piniewski.

Podczas otwarcie zrewitalizowanego średniowiecznego zabytku podkreślano, że Inowrocław nie miał tyle szczęścia co Toruń czy Chełmża, gdzie zachowały się duże odcinki murów miejskich. W naszym mieście są tylko dwa lub trzy niewielkie fragmenty. Jeden z nich znajduje się w sąsiedztwie szkoły muzycznej, a drugi właśnie został udostępniony do zwiedzania przy ul. Kasztelańskiej.

Zrewitalizowanym dopiero co murem administrować będzie Kujawskie Centrum Kultury. Aby dotrzeć do zabytku, trzeba przejść przez Niebieską Kamienicę KCK. Mieści się tam ciekawa wystawa archeologiczna prezentująca dzieje Inowrocławia sprzed setek lat. Mur wspólnie z tą ekspozycją będzie dużą atrakcją turystyczną miasta.

- O takie miejsca, jak oddany właśnie fragment muru miejskiego, trzeba dbać. Trzeba je szanować i pielęgnować, bo to dowód wspaniałej historii naszego ponad 800-letniego miasta - dodał Wojciech Piniewski.

W otwarciu fragmentu muru miejskiego, obok dużej grupy inowrocławian, uczestniczyli oficjalni goście - poseł elekt Magdalena Łośko, marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Elżbieta Piniewska, Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia, radni, urzędnicy i wykonawcy inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto