Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja dystrybucji węgla w Inowrocławiu. Zainteresowani muszą wpierw wypełnić ankiety-deklaracje

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Węgiel dla inowrocławian docierać ma z Torunia. Ale wpierw muszą oni wypełnić ankiety
Węgiel dla inowrocławian docierać ma z Torunia. Ale wpierw muszą oni wypełnić ankiety Archiwum Pomorskiej
Do najbliższego piątku, 28 października, inowrocławianie zainteresowani nabyciem węgla po preferencyjnych cenach powinni wypełnić i złożyć w ratuszu stosowne ankiety.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Oczywiście, sprawa dotyczy tylko tych, którzy wystąpili o dodatki węglowe. W Inowrocławiu może uczynić to około 3500 osób, z których 2700 już otrzymało takie środki.

Władze miasta w ostatnim czasie analizują różne sposoby dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. Poświęcona była temu także konferencja prasowa, jaką 26 października zwołał prezydent Ryszard Brejza. Włodarz przypomniał, że na tę chwilę nie ma przepisów, które regulowałyby zasady dystrybucji węgla z udziałem, samorządów. Przyznał też, że trwają prace nad ustawą, która unormuje te kwestie i być może już za kilka dni wejdzie w życie.

- Jeśli ustawa zacznie obowiązywać, będziemy starali się pomóc inowrocławianom w nabyciu węgla - zapewnił prezydent i dodał, że ratusz zrobił już rozeznanie co do firm na terenie miasta i w jego okolicy, które zajmują się handlem węglem. Prowadzone były też z nimi rozmowy.

Ratusz chce też dokładnie dowiedzieć się, ile osób, z tych uprawnionych, zainteresowanych jest nabyciem 3 ton węgla, w dwóch transzach po półtorej tony. Stąd prośba do inowrocławian, by do najbliższego piątku, 28 października, wypełnili i dostarczyli do ratusza specjalne ankiety-deklaracje dostępne na stronie www.inowroclaw.pl oraz w Biurze Obsługi Interesanta.

- Przepraszamy zainteresowanych z tak krótki czas, ale nam także z góry narzuca się pewne działania - zauważył Ryszard Brejza.

Prezydent tłumaczy też, po co ratuszowi wspomniane ankiety - deklaracje.

- Jeśli mamy pomóc, to musimy wiedzieć komu i jak. Potrzebne są nam informacje dotyczące ilości węgla jaki trzeba zamówić, żeby nam na końcu nie zalegał na placu. Nie mamy deklaracji rządu, że w przypadku nadwyżki ktoś od nas ten węgiel odbierze - skomentował prezydent.

Podczas konferencji wspomniano, że węgiel - orzech lub groszek - trafiać będzie do Inowrocław z Torunia. Mieszkańcy poprzez deklaracje, które trzeba złożyć do ratusza wskazywać będą, jaki rodzaj węgla będą chcieli otrzymać w każdej z dwóch transz.

Ratusz rozpatruje trzy warianty preferencyjnej sprzedaży węgla. Pierwszy, to samodzielne zaangażowanie urzędu miasta. Drugi - poprzez specjalistyczną firmę, na podstawie zawartej z nią przez miasto umowy i trzeci - to przekazanie zebranych przez ratusz informacji z ankiet firmom handlującym węglem, spośród których wykonawcę wskaże wojewoda.

- Nie jesteśmy węglarzami, dlatego zastanawiamy się między drugim a trzecim wariantem. Przygotowujemy się do wykonania zadania, aby pomóc mieszkańcom. Decyzję co do formy pomocy podejmiemy w przyszłym tygodniu, po przyjęciu przez Sejm ustawy - dodał Ryszard Brejza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto