Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma służby zdrowia i upodmiotowienie pacjentów. O tym mówił Sławomir Szeliga, kandydat na senatora

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Pod szpitalem w Inowrocławiu Sławomir Szeliga, kandydat na senatora, przedstawił swój punkt widzenia na tzw. upodmiotowienie pacjentów
Pod szpitalem w Inowrocławiu Sławomir Szeliga, kandydat na senatora, przedstawił swój punkt widzenia na tzw. upodmiotowienie pacjentów Dominik Fijałkowski
Na Skwerze PCK pod inowrocławskim Szpitalem Wielospecjalistycznym konferencję prasowa zorganizował Sławomir Szeliga, kandydat na senatora RP.

- Rozmawiałem z lekarzem, dyrektora ZOZ, rehabilitantem, ratownikiem medycznym i pacjentem, aby dowiedzieć się jakich zmian oczekują w systemie. Wszyscy podkreślali, że należy upodmiotowić pacjenta - mówił Sławomir Szeliga.

Kandydat na senatora zwrócił uwagę na wzrost wynagrodzeń dla lekarzy i pielęgniarek, opracowane procedury funduszu zdrowia, kilometry dokumentacji świadczeń medycznych i zakupy nowego sprzętu, to nie wszystko.

- Rodzą się pytania. Co zyskał na tym pacjent? Czy rzeczywiście poprawiła się jego sytuacja w systemie? A może w nim się zagubił? - zastanawiał się Szeliga.

Zauważył, że przedstawiciele środowiska medycznego i pacjenci oczekują od polityków ustalenia konkretnego, stałego systemu, aby uniknąć wywracania do góry nogami wszystkiego, kiedy nowa ekipa dochodzi do władzy.

Szeliga podał też sposób na zmniejszenie kolejek do specjalistów. Nie da się tego osiągnąć bez zwiększenia liczby lekarzy, zarówno "importowanych", jak i absolwentów uczelni medycznych.

Kandydat na senatora zwracał uwagę, że Państwowe Ratownictwo Medyczne nie może być państwowe tylko z nazwy.

- Należy je finansować z budżetu państwa, jako jednostkę budżetową taką, jak na przykład Państwowa Straż Pożarna. Wtedy ratownicy pracować będą jako funkcjonariusze publiczni i przestaną wreszcie płacić z własnej kieszeni za swoje obowiązkowe szkolenia - podkreślał Szeliga.

Mówił też o rehabilitacji leczniczej, która oczekuje na wprowadzenie uwarunkować prawnych w zakresie świadczeń gwarantowanych i nie może być traktowana jako SPA albo gabinet odnowy biologicznej, bo wtedy kolejki się nie skrócą. Rehabilitanci muszą nieść pomoc chorym po udarach i urazach. W przeciwnym razie pacjenci nie mają szans na powrót do normalnego życia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto